Potenciální zaměstnavatel si vás nevybral? Řekněte si o zpětnou vazbu

Jak zjistit, co si o vás na pohovoru mysleli

Potenciální zaměstnavatel si vás nevybral? Řekněte si o zpětnou vazbu

Zpětná vazba po pohovoru

Je to frustrující, když máte dojem, že jste při pohovoru byli skutečně dobří, pro danou pozici se hodíte a nakonec vás nevyberou, že? Co běželo hlavami těch, kteří jsou za výběr zodpovědní, že na vás nakonec nevsadili? Existuje způsob, jak dodatečně zjistit, co si o vás mysleli?

Někdy existuje, ale neměli byste očekávat příliš mnoho. Lidé, kteří pohovor vedli, jsou zaměstnanci dané společnosti. A tato pozice od nich vyžaduje určitou opatrnost v tom, kolik informací mohou veřejně poskytnout, protože na prvním místě samozřejmě vždy stojí zájmy zaměstnavatele. Pokud řeknou něco nevhodného nesprávné osobě, mohlo by to pro ně znamenat nemilé následky.

Pokud chcete citronádu, musíte zmáčknout citron

Pokud místo dostal někdo jiný, za normálních okolností už o dané firmě vůbec neuslyšíte. Nebo, v lepším případě, obdržíte zdvořilé odmítnutí ve stylu: „děkujeme za vaši účast ve výběrovém řízení, ale nakonec jsme zvolili jiného kandidáta, který našim potřebám vyhovuje lépe“. Bla, bla.

A vy byste mnohem raději získali konstruktivní zpětnou vazbu – i když třeba ne zcela pozitivní -, která by vám umožnila vylepšit to, co je třeba, abyste byli úspěšnější při výběrovém řízení na jinou pracovní pozici.
Chcete-li získat názor člověka, který vedl pohovor, počkejte do chvíle, kdy budete mít jistotu, že firma přijala jiného kandidáta. Poté zvedněte telefon a dané osobě zavolejte (pokud se pohovoru účastnilo více lidí, zvolte osobu, se kterou jste si dle vašeho názoru nejlépe rozuměli). Vysvětlete, že plně respektujete jejich volbu uchazeče, a že jediné, co od nich v tuto chvíli chcete, je trocha upřímnosti ohledně toho, jak jste si vedli během pohovoru.

Pravděpodobně nepotkáte moc lidí, kteří budou na tuto taktiku reagovat pozitivně. Ale pokud se to povede, je to perfektní šance získat pár kritických postřehů.

Naslouchejte a buďte zdvořilí

Jak postupovat, pokud se vedoucí pohovoru rozhodne sdělit vám své dojmy z vaší sebeprezentace během výběrového řízení? V první řadě buďte vděční. Předem poděkujte a dejte najevo, že jste si plně vědomi toho, že z jeho strany jde o nadstandardní přístup a laskavost.

Poté…pozorně naslouchejte tomu, co vám daný člověk chce říct. Nesnažte se bránit: i když si třeba myslíte, že jste zanechali určitý dojem, může to být pouze vás pocit, takže můžete být překvapeni tím, co od druhé strany uslyšíte.

Nebojte se zeptat na jednu či dvě otázky, jako třeba: „Co bych měl zlepšit, abych byl během budoucích pohovorů úspěšnější?“ nebo „Co si myslíte, že se mi při pohovoru nejvíc povedlo?
Na konci rozhovoru druhé straně připomeňte, že byste měli určitě zájem, pokud by se v jejich společnosti objevily další pracovní pozice, že tato firma je vaše srdeční volba.

Při dalším pohovoru využijte získané informace

I v případě, že jste dostali negativní zpětnou vazbu – jako „Působíte příliš křečovitě a moc se snažíte“ nebo „Jen jsme neměli dojem, že byste si plně uvědomoval, co to znamená pracovat tady“ – použijte tyto informace ke zlepšení svého vystupování během dalšího pohovoru, kterého se zúčastníte. Získání upřímných názorů na vaši účast ve výběrovém řízení od lidí, kteří nábor vedli, je vzácná příležitost. Vezměte si z toho proto co nejvíc a zlepšete své schopnosti – v budoucnosti to oceníte.

Zdroj: www.monster.ca
Překlad: Renata Galertová, Copywriter Monster.cz