Skip to main content

Životopis absolventa

Na co si dejte pozor...

Životopis absolventa

Dokončili jste školu a nevíte, jak by měl vypadat váš životopis s minimální praxí a zkušenostmi? Máme pro Vás skvělý tip, jak na to!

1. Pár větiček o vás na úvod
Začátek životopisu (ještě před osobními údaji) ozvláštněte několika větami, kterými se stručně představíte: jaký obor jste studovali, kam jste chodili na brigádu a proč si myslíte, že se do firmy a na danou pozici hodíte. Personalistu tím navnadíte, aby se o vás chtěl dozvědět víc.

2. Osobní údaje: jen to nejnutnější
Bohatě stačí, když uvedete své jméno, titul, e-mail a telefon. Poštovní adresa není povinná, stejně jako datum narození.

Na co si dát pozor: E-mailová adresa typu terminator@mail.cz působí jako ze základky. Použijte raději e-mail v podobě jmeno.prijmeni@mail.cz – působí to mnohem profesionálněji.
Fotku ano, nebo ne? Někteří zaměstnavatelé přímo požadují foto uchazeče, jiní ne. Automaticky jej do CV dávat nemusíte, ale když už někomu posíláte svou fotografii, dbejte na to, aby to nebyla taková, která vás zachycuje poněkud nelichotivě. Je plus, že máte smysl pro humor, ale posílat potenciálnímu zaměstnavateli nevhodnou fotografii, ze které bude akorát patrné, jak trávíte páteční večery, není vhodné.

Největší chyby v životopisech, aneb jak zabrnkat personalistovi na nervy

3. Vzdělání: pochlubte se
Informace o vzdělání je u absolventů jednou z nejdůležitějších částí životopisu. Napište celý název dokončené vysoké školy, fakulty i oboru. Zmínit můžete téma diplomky nebo předměty, ze kterých jste státnicovali. Podobným způsobem uveďte také střední školu.

Čím zaujmete: Pokud jste vyjeli někam Erasmus, určitě to zmiňte. Napište, na jaké zahraniční univerzitě jste studovali, co a jak dlouho.
Co je zbytečné: Neuvádějte základní školu – tak nějak se předpokládá, že ji máte.

4. Brigády, praxe, stáže: body pro vás

9 z 10 zaměstnavatelů dá přednost absolventům, kteří alespoň trochu pracovali už při škole (nejlépe v oboru). Napište do životopisu pracovní, brigádnické i dobrovolnické zkušenosti. Seřaďte je pod sebe od nejnovější po nejstarší.

Čím zaujmete: Uveďte hlavně získané zkušenosti, které souvisejí s pozicí, o kterou se ve firmě ucházíte. Pracovali jste o prázdninách v Mekáči a hlásíte se na obchodního zástupce? Vypíchněte zkušenosti s přímým kontaktem se zákazníky.
Na co si dát pozor: Na nadsazování nebo dokonce vymýšlení si pracovních zkušeností. Personalista dokáže vaši nepoctivost rychle zjistit. A znamená to pro vás okamžitou stopku…

Špatný font je spolehlivý zabiják i sebelepšího životopisu. Vážně! Ostatně, tématu fontů v CV jsme již věnovali samostatný článek. Podívejte se, kterých fontů se v CV vyvarovat. A pro jistotu zopakujeme to nejdůležitější – Comic Sans nefunguje, a to ani jako vtipná sebereflexe (častý fórek kreativců a grafiků).

5. Jazyky, počítače a další znalosti

To už je závěrečná část životopisu. Uveďte jazykové a počítačové znalosti a zda máte řidičák. Zmínit můžete účast ve studentských soutěžích, zkušenosti s publikováním článků, přednášení… Zkrátka cokoliv, co vás odliší.

Na co si dát pozor: Jazykové znalosti neuvádějte slovy dobrý, komunikativní – popište znalost podle evropského referenčního rámce (A1 – C2).

Uvést můžete i své koníčky. Ano, jsme národ zahrádkářů, kteří milují filmy a cestování, to ví každý personalista. Pokud máte v záloze jen tyto neutrální, nic neříkající a očekávatelné „zájmy“, odpusťte si to, protože to vyjde nastejno, jako byste nenapsali nic. Navíc v dnešních životopisech se už položka „Hobby/koníčky“ ani nevyskytuje. Jestliže máte nutkání sdělit potenciálnímu zaměstnavateli, jak trávíte volný čas, nechte si to na pohovor.


Back to top