Vzorový motivační dopis

Vzorový motivační dopis

Vzor motivačního dopisu, který splňuje většinu výše uvedených základních požadavků a parametrů.

Dobrý den, paní XYZ,

reaguji na váš inzerát na pozici Obchodní zástupce, který jsem si přečetl na www.monster.cz.

Nabízím bohaté obchodní zkušenosti, flexibilitu, příjemný vzhled a samozřejmě profesionální jednání na vysoké úrovni. V současné době jsem zaměstnán jako Sales Account Manager u společnosti ZYX, kde mám na starosti veškeré obchodní aktivity. Řídím obchodní oddělení, vytvářím marketingové akce a starám se o strategická partnerství. Osobně jsem proklientsky zaměřen a jsem zvyklý jednat na nejvyšších místech v různých korporátních i státních subjektech.

Věřím, že mohu být pro vašeho klienta přínosem, a velmi rád bych se účastnil výběrového řízení na tuto pozici.

S přáním krásného dne Josef Novák.

Text motivačního dopisu si rozebereme podrobněji. Samotný text dopisu rozdělíme na tři části.

  1. Identifikace pozice
    Na začátku správného motivačního dopisu, pokud pomineme jméno, kontaktní údaje uchazeče a oslovení personalisty, by měla být uvedena informace, kde si uchazeč inzerát přečetl, většinou na Internetu, je ale vhodné uvádět i konkrétní pracovní portál. Samozřejmě nezapomeneme na přesný název pozice, můžeme uvést i její číslo.
  2. Proč jsem já ten nejvhodnější kandidát?
    Druhá část textu je ta nejdůležitější. Zde by mělo být uvedeno odůvodnění, proč právě JÁ jsem ten nejvhodnější kandidát. Vhodné je uvádět vzdělání, které svým zaměřením koresponduje s požadavky v inzerátu, své znalosti z oboru, momentální pozici a úspěchy, které jsou s ní spojené, a osobnostní rysy. Neuškodí se trochu vychválit, ale všeho s mírou.
  3. Požádejte o osobní pohovor.
    V poslední části projevte zájem a ochotu se setkat s personalistou na pohovoru, abyste mohli upřesnit některé informace a hlavně se osobně představit v tom nejlepším světle. Někdy je vhodné uvést dny a hodiny, kdy by se vám pohovor hodil. Na druhou stranu stojíte o osobní pohovor, takže vy byste měli být ti, kteří se personalistovi přizpůsobí, a ne on vám. Je dobré i zde zopakovat vaše kontaktní údaje, na kterých budete vždy k zastižení.

autor: PhDr. Kateřina Antalovská / Konzultant, KP2 Czech Republic