Vhodně se oblečte...

aneb šaty dělají člověka...

Vhodně se oblečte...

Co mám mít na sobě oblečeného, když jdu na pohovor? To je otázka, nad kterou si lámou hlavu miliony lidí, když hledají práci.

Špatnou zprávou je, že existuje několik variant odpovědí. Dobrá zpráva? Rozhodnutí o tom, co si vzít na sebe, není tak složité, jak byste si mohli myslet.

Oblékněte se o třídu nebo dvě lépe
Základním pravidlem je, že se musíte obléci o třídu nebo dvě výše než je práce, o kterou se ucházíte. Pokud jdete žádat o místo mechanika, nechoďte tam ve špinavých montérkách, přestože byste se na tuto práci tak oblékli. Vejděte a prokažte respekt. Jděte v košili s rozepnutým límečkem, čistých kalhotách a možná i saku. Tím, že se obléknete o třídu nebo dvě výše než je standardní pro pozici, o kterou se ucházíte, dáváte tím bezpochyby najevo, že Vám o tuto práci jde a že znáte tuto hru.

Opatrnost je lepší část statečnosti
Když je čas obléknout se na pohovor, tak si zapamatujte: Není to jen o tom, že chcete získat práci a o tom, co máte na sobě. Je to spíše otázka toho, že nejste proti svému „předvedení se“. Tazatelé na pohovoru se mohou během 10 vteřin rozhodnout, že Vás nechtějí. Bude jim trvat déle se rozhodnout, že Vás chtějí. Šance jsou dobré, když se oblečete konzervativně, čímž se nebudete neúmyslně diskvalifikovat. Ale tím, že předvedete zbrusu nové tetování v dolní části zad, může mít přesně opačný účinek.

Dejte na svůj úsudek
Je třeba vždy nosit na pohovor oblek? Určitě ne. Příkladem může být uchazeč, říkejme mu třeba pan XY, který v poslední době hledal zaměstnání v oblasti Chicaga, šel na pohovor uprostřed velké zimy, která panovala v této oblasti. "Takže místo toho, abych byl oblečený v obleku, měl jsem na sobě černé kalhoty a svetr", říká pan XY. "Svetr byl velký a ze silných vláken, ale velmi pěkný a velmi dobré kvality. Tazatel u pohovoru mi řekl, že bylo pěkné vidět projít dveřmi něco jiného než obleky. A týden poté jsem dostal práci."
Určitě se naučte módní kulturu průmyslu; někde jsou zřejmě mnohem neformálnější než jinde. Je také úplně v pořádku zeptat se na kodex oblékání, když si domlouváte termín pohovoru. Není třeba mít kabát a kravatu od Armaniho, pokud zjistíte, že oblečení má být neformální. Ale je chybou, když půjdete v tričku. Mužům je doporučováno, aby si oblékli sako, i když si nevemou kravatu.

Možná, že nechcete být vůči sobě příliš pravdiví
Jsou jedni, kteří říkají, že je zbytečné oblékat se na pohovor způsobem, který je naprosto odlišný od toho, jak jste zvyklí chodit v civilu. Proč zkreslovat svůj obrázek pro budoucího zaměstnavatele nebo se pokoušet být někým, kým nejste? Pokud chcete mít osm náušnic nebo mít piercing v jazyku, je to v pořádku. Tím ale ukazujete, že neumíte hrát tuto hru. Jestliže je to pro Vás tak důležité, jděte a oblečte se tak, jak se běžně oblékáte, ale uvědomte si, že Vám právě takto může Vaše vysněná práce utéct.

Váš Monster tým

Další rady a tipy pro Vaši kariéru: