Šaty dělají člověka

anebo jak se obléct na pohovor.

Šaty dělají člověka

saty delaji cloveka


Určitě jedna z prvních otázek, které Vám vyvstanou na mysl, když se připravujete na přijímací pohovor, je "...co já si to vezmu na sebe?..". I když vám ředitelé internetových firem v sepraných riflích a tričku budou tvrdit pravý opak, pořád ještě platí, že si v zaměstnání a především při jeho hledání prohřešky proti klasickým pravidlům oblékání dovolit nemůžete.


První dojem - pět sekund rozhoduje
Pravidla mezilidské komunikace jsou dnes volnější než dříve, a proto se liberalizovala i pravidla oblékání. Přesto nezapomeňte - hříchy proti dobrému stylu se nevyplatí. Např. košile s krátkými rukávy, které byly dříve považovány za nevhodné, jsou dnes alespoň částečně akceptovány. Pokud se ovšem na boj o nové a možné i lépe placené místo vybavíte růžovým sakem ze zlaté éry soukromého podnikání, kravatou s motivem myšáka Mickeyho anebo Sněhurky, krátké kalhoty odhalí červené ponožky s puntíky v ošlapaných lakýrkách, pak je téměř jisté, že vaše šance na získání nového postu rapidně klesají.

Při pohovoru se většinou setkáváte s dosud neznámým člověkem a máte tedy jenom pět sekund na to, abyste se co nejlépe prezentovali možnému budoucímu šéfovi. Obecně pro oděv při obchodních schůzkách (a tou pohovor je) platí - všeho moc škodí. Dva různé vzorky v oblečení stačí. Pokud tedy máte na sobě sako se vzorkem a vzorovanou kravatu, doplňte je výhradně jednobarevnou košilí, nejlépe bílou či světle modrou. I ženy by se měly samozřejmě vyvarovat módních výstřelků, nedoporučujeme obtažené šaty, které vám nedovolí usednout na židli, velké výstřihy, přehnané množství šperků anebo večerní líčení. Pro dámy ještě jeden tip - na punčochách se může objevit puštěné oko zcela nečekaně, mějte proto raději vždy v kabelce jedny náhradní, v případě nouze vám pomohou zachránit situaci.

Bankéři se oblékají jinak než kreativci
Čím výše jste v podnikové hierarchii, tím klasičtější, kvalitnější, ale i konzervativnější by měl být váš oděv. Oblek člena představenstva banky je i dnes šedý, k tomu vesta a bílá nebo modrá košile doplněná decentní kravatou. Konzultant si může dovolit i světlejší sako v šedé či béžové barvě anebo módní khaki. Zaměstnanci počítačových firem se nemusejí obávat negativní reakce, objeví-li se v ležérnějším oděvu. Náklady na kvalitní oblečení nejsou ve většině případů nízké, ale vyplatí se. Kdo chce totiž postoupit výše, měl by to signalizovat i celým zevnějškem, tedy i přiměřeným oděvem.

Každá barva má své poselství
Barvy hovoří svým vlastním jazykem. Modrá vysílá dojem spolehlivosti a serióznosti, proto ji vyhledávají právníci, jednatelé firem či bankéři. Než investujete do nového oblečení, zkuste se poradit s odborníkem na barvy, pomůže vám najít ty, které se k vám hodí a zároveň i jejich vhodné kombinace. Šatník vybavený s rozvahou vám také umožní nejrůznější variace jednotlivých kusů a nebudete chodit stále v jednom.

zdroj: Monster.cz