Měli byste přijmout povýšení, aniž by vám nabídli zvýšení platu?

Měli byste přijmout povýšení, aniž by vám nabídli zvýšení platu?

listopad 2017

Tady je návod, jak vyjednávat o svých dlouhodobých pracovních zájmech.

Váš nadřízený pro vás má skvělé zprávy – byli jste povýšeni! Nejprve jste z toho celí paf, přebíráte novou roli a s ní i nové povinnosti. Poté se dotknete špičky ledovce – tohle povýšení s sebou nepřinese zvýšení mzdy. Vaše výplata bude pořád stejná, i přesto, že na sebe berete větší zodpovědnost a budete pracovat déle.

Zdá se, že mnoha zaměstnancům není proti srsti přijmout povýšení bez zlepšení platového ohodnocení. Výzkum zveřejněný poradenskou společností Korn Ferry ukázal, že téměř dvě třetiny respondentů (63 %) by raději byly povýšeny bez zvýšení platu, než aby jim byl zvýšen plat bez povýšení.

Proč tomu tak je? Zaměstnanci touží po uznání, po nových příležitostech – nejen po zvýšení mzdy. Ano, peníze jsou důležité, ale skvělá věc na povýšení je, že vstupujete do vyšší hry, jste více na očích, máte více zodpovědnosti a příležitostí k růstu.

I když si výše řečené uvědomujete, stejně vás zaskočí, když tento danajský dar bude položen zrovna k vašim nohám. Jak se tvářit a co říkat? Děkuji… alespoň myslím?“ není ta nejlepší odpověď. Jak by zareagovali kariérní poradci?

Trvejte na zvýšení mzdy

Lisa Gates, poradce pro vyjednávání ze Santa Barbary, povzbuzuje každého, kdo se ocitne v této situaci, aby si o zvýšení mzdy řekl obratem – nehledě na to, že do té doby o přidání nikdo nehovořil.
Nejlepší okamžik, kdy se můžete zeptat, je přímo ten, kdy dojde k povýšení. Mějte připravený seznam priorit, o kterých byste vyjednávali jako třeba mzda, titul, školení a účast na speciálních projektech.

Zjistěte, kolik vydělávají lidé na obdobné pracovní pozici a buďte připraveni poukázat na reálná čísla. Pravděpodobně objevíte, že vyděláváte méně, než je ve vašem oboru obvyklé, což vám v těchto nepříjemných konverzacích nažene vítr do plachet. Pokud by vás vaše společnost chtěla nahradit, musela by novým zaměstnancům nabízet stejně vysokou mzdu, jako je průměr v oboru.
V případě, že není zvýšení mzdy možné, vyjednávejte o nepeněžních benefitech: více volného času, flexibilní pracovní doba či zajímavá školení.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, smlouvejte. Rozhodně neskončete konverzaci o povýšení prostým „Děkuji…“.

Zmapujte situaci, kdy můžete očekávat navýšení mzdy

Některé společnosti s povýšením automaticky nenabízejí vyšší mzdu. Více peněz naopak vyplácí zaměstnancům v ročních prémiích. Zeptejte se proto, jestli můžete očekávat jednorázovou kompenzaci na konci roku.

Pokud se vám vaše domněnka nepotvrdí, měli byste dotlačit firmu k zodpovědnosti tím, že specifikujete určité cíle, po jejichž dosáhnutí budete vyžadovat vyšší plat.
Například můžete jednat o tom, že pokud dosáhnete tří specifických cílů v průběhu následujících šesti měsíců, dojde ke zvýšení vaší mzdy. Vaše cíle by měly být měřitelné a dosažitelné v rámci vašeho časového plánu.

Když se vám nepodaří vydobýt přijatelné podmínky, začnete být časem naštvaní a budete se cítit jako rohožka. Jestli šéf neschválí váš návrh o časovém plánu, měli byste si začít hledat novou práci.

Využijte povýšení k upgradování svého životopisu a hledejte si jinou práci

Povýšení bez adekvátního finančního ohodnocení jsou stále častější. Společnosti jsou kreativnější v obsazování nových pozic a v šetření finančních prostředků. Ale nepříjemný fakt stále zůstává: váš nadřízený očekává, že budete pracovat na vyšším levelu, aniž by vám férově zaplatil.

Je to signál, abyste začali přemýšlet o odchodu ke společnosti, jež vám dá mzdu a benefity, které si zasloužíte. Pro začátek můžete přijmout novou pozici a naučit se co nejvíce, vše se vám bude hodit při hledání nové práce.

Zdroj: Monster.com