Pět malých změn, které vám pomohou milovat práci, kterou máte

Pět malých změn, které vám pomohou milovat práci, kterou máte

Jak milovat svoji práci


Mnoho lidí má – co se týče jejich pracovního místa – rozporuplné pocity. Zaměstnání je pro ně místo, kam jdou, splní nějaké povinnosti a odejdou domů, aniž by měli pocit, že se profesně nebo osobně někam posunuli, případně po nich zůstalo něco, co změní svět. Naštěstí pro ně - povýšit práci na něco naplňujícího nestojí velké úsilí. Zde je pár drobných změn, které vám pomohou vaši práci milovat (nebo alespoň mít rád).

Promluvte si se svým šéfem

Pokud si myslíte, že existují věci, jejichž změna by vám mohla zlepšit pracovní život, dejte o nich někomu vědět, říká Cheryl Heisler, prezident a zakladatel Lawternatives. „Je velice pravděpodobné, že váš zaměstnavatel raději uslyší, co vás trápí a pokusí se to změnit, než aby vás viděl odcházet,“ tvrdí. „Ztratit vyškoleného zaměstnance stojí peníze a nikdo nechce přijít o někoho dobrého.“
To ovšem neznamená, že byste měli bez ohlášení vrazit k šéfovi do kanceláře a prohlásit: ‚Nudím se‘. Určete si, s čím jste nespokojení a než se vydáte za svým nadřízeným, snažte se přijít na konkrétní způsoby, jak danou situaci změnit.

Zkuste něco nového

Nejlepší způsob, jak se naučit novým dovednostem, ukázat svůj potenciál a dostat se ze zajetých pracovních kolejí, je vzít na sebe nějaký náročný úkol," říká Todd Cherches, zakladatel a CEO společnosti BigBlueGumball. "Nejen, že tím pomůžete svému týmu nebo oddělení, ale navíc zvýšíte svou reputaci a hlavně motivujete sami sebe k dosažení vyšších cílů.“ S tím souhlasí i Heisler. „Všichni se rádi věnujeme činnostem, které známe a umíme, ale pokud děláme jen je, začnou nás nudit a ztratíme zájem.“ Zkoušet něco nového a náročného může pomoci rozvířit usazené pořádky.

Relaxujte

Dokonce, i když máte svou práci rádi, je důležité se psychicky uvolnit a zrelaxovat, říká Dr. Paula Thompsonová, kariérní koučka. "Studie ukazují, že lidé, kteří svůj volný čas tráví pěstováním koníčků, či sportovními a společenskými aktivitami, mají vyšší uspokojení z práce."
Čelit novým výzvám ve vašem mimopracovním životě může být stejně osvěžující, jako popasovat se s něčím náročným v zaměstnání. „Čím víc vás bude bavit život mimo kancelář, tím větší uspokojení najdete ve své práci," říká Heisler. „Neotřelé činnosti zajistí, že vás bude život pořád bavit a umožní vám dívat se na zaměstnání z té správné perspektivy.

Nebuďte negativní

Přestaňte s neustálým stěžováním si ostatním, obzvlášť pokud jde jen o nepodstatné maličkosti. „To, že se zaměříte jen na negativní stránku pracovního života, vám jednoduše zkazí náladu," říká Thompson. „Místo toho se snažte rozvíjet přátelství s kolegy, které jejich práce zjevně baví a naplňuje. Zjistíte, že jejich přístup je nakažlivý a že se budete cítit lépe i vy sami. Pokud se negativitou vyznačuje celé pracovní prostředí, ve kterém se pohybujete, budete muset najít způsob, jak se před touhle atmosférou chránit, případně můžete zkusit vymyslet, jak všeobecnou morálku povzbudit.“

Každý den začínejte od nuly

Někdy vám otočit list a začít úplně od nuly pomůže načerpat nové síly, říká Cherches. „Co kdyby následující pondělí byl váš úplně první den v práci?“ ptá se. „Čemu byste dali nejvyšší prioritu? Co byste začali dělat? Co byste naopak dělat přestali? Co byste si vzali na sebe?“ Uklizení pracovního místa, vytřídění došlých e-mailů, vyhození nahromaděných štosů papírů a stanovení konkrétních lhůt pro projekty, to všechno vám může pomoci najít novou energii pro vaši práci. „Vědomě se rozhodnout změnit svůj přístup a pracovní postupy umožňuje znovu cítit nadšení a zájem o vaše pracovní úkoly.“

Catherine Conlan, Monster

Překlad: Renata Galertová, Copywriter Monster.cz