Pět věcí, které se o vás zaměstnavatel nechce dozvědět ze sociálních sítí

Pět věcí, které se o vás zaměstnavatel nechce dozvědět ze sociálních sítí

březen 2017

Všichni jsme téměř neustále online. Rychle jsme si zvykli na sociální sítě, které se staly běžnou součástí našich životů. Všichni známe Facebook, LinkedIn, Twitter a Instagram, mnoho lidí má také vlastní blogy, kde prezentují své názory a postoje, a tím to ani zdaleka nekončí. Jde o věci, ze kterých se o sobě navzájem dozvíme mnoho zajímavých informací. Mnoha lidem ale nedochází, že sociální sítě a další online kanály jsou součástí jejich sebepropagace, a mohou rozhodnout o tom, zda získají/nezískají práci. Sociální sítě si totiž osvojili i personalisté, přitom není řeč jen o LinkedInu, ale „prolustrovat“ si potenciálního zaměstnance i na dalších kanálech je dnes běžná praxe.

Podívejte se na to, co se o vás potencionální zaměstnavatel rozhodně nechce dozvědět prostřednictvím sociálních médií.

Syndrom pátečního večera

Řekněme, že se stále najdou tací, kteří na veřejně přístupném facebookovém profilu prezentují fotografie, jak jsou v pátek večer (případně více večerů v týdnu) v obležení různobarevného alkoholu, kolem nich se povalují další substance či stejně naložení přátelé. Věřte tomu, ale ne všechny pohovory probíhají tak, jako kdyby vypadly z reklamy na Hanáckou vodku.

Touha vyjadřovat nenávistné názory

Aktuální společenská a politická situace denně vyvolává řadu reakcí na sociálních sítích. Otevřeně projevovat xenofobní a rasistické postoje dnes mnoho lidí nepochopitelně považuje za normální, je však nutné počítat s následky. Rasistické tweety a nenávistné posty Facebooku vysílají velmi negativní signál, a navíc váš potenciální zaměstnavatel může zaujímat jiný postoj, to pak ani sebelepší životopis nevyvážíte.

Nezapomenuté křivdy bývalých zaměstnavatelů

K bývalým kolegům i zaměstnavatelům buďte slušní, a to i navzdory tomu, k čemu mezi vámi došlo. Samozřejmě, že se mnoho vztahů, včetně pracovních, rozpadá ve zlém. Vyhněte se však tomu, že budete své kolegy a šéfy pomlouvat třeba na facebooku! Pokud se veřejně na sociálních sítích vyjadřujete negativně vůči svému bývalému zaměstnavateli, může to působit neprofesionálně a neloajálně. Nový zaměstnavatel si to může vztáhnout i na sebe a asi se mu nebude chtít zaměstnat někoho, kdo se o něm jednou bude třeba takto vyjadřovat. Pokud máte „nevyřízené účty“ s bývalým zaměstnavatelem a víte jistě, že musíte dát světu vědět o svém bezpráví, najděte si jinou cestu než vytapetovat svou zeď na Facebooku hejty.

Soukromý život

Spojení „soukromý život“ získává v době vlády sociálních sítí poněkud zdeformovanou podobu. Většina z nás o sobě poskytuje zcela dobrovolně takové informace, které se dají označit za soukromé až důvěrné. Opravdu musíte dávat na svůj facebook veřejně na odiv, co zrovna jíte a s kým zrovna spíte? A vážně potřebujete celý svět informovat o tom, s kým jste se rozešli a proč? Počítejte s tím, že si detaily z vašeho veřejně soukromého života zaměstnavatel dohledá dřív, než vůbec na recepci oznámíte, že jdete na pohovor v deset.

Největší z největších

Mezi to nejhorší, co se o vás dá „vyhrabat“ na sociálních sítích, patří jednoznačně fotografie, kde jste zachyceni zcela nazí. Pokud se vám to zdá absurdní a přehnané, tak je to v pořádku. Věřte, že to je opravdu noční můra náborářů, HR a snad i těch, jejichž fotografie takto někde putuje.

Zdroj: Monster.com