Máte v rodině nezaměstnaného?

Máte v rodině nezaměstnaného?

srpen 2017

Drazí přátelé a rodino,
jak dobře víte, hledám si práci a jsem nezaměstnaný. Není to vždycky jednoduché, ale jsem si jistý, že vše dobře dopadne.
Jsem si vědom toho, že v mezidobí chcete ukázat, jak vám na mně záleží a chcete mě podpořit. Za to vám děkuji. Je také zřejmé, že někteří z vás nevědí, co říct nebo co udělat.

Proto jsem sepsal pár nápadů a rad, co DĚLAT a co NEDĚLAT:

Tady je pár tipů, jak můžete dát najevo svou podporu, aniž by to bylo pro nás oba trapné.

  • Co můžete UDĚLAT:

Buďte trpěliví a realističtí

Trh práce je nevyrovnaný. Najít si dobrou práci mi může trvat déle, než bych si představoval. Berte v potaz, že se nesnažím získat svou starou pozici. Chci lepší plat, titul a postup, jaký si zasloužím.

Nabídněte mi užitečné zdroje

Pokud chcete pomoci, představte mě relevantním lidem, abych mohl získat nové kontakty. Možná by bylo fajn mít více volného času na hledání zaměstnání, pokud vám nevadí mi pohlídat ratolesti nebo vyvenčit psa, dojít pro jídlo nebo odklidit sníh z příjezdové cesty, uděláte mi tím skvělou službu. Později možná budu potřebovat reference od přátel či rodiny, když o ně zaměstnavatel požádá.

Nebuďte naštvaní, když si nevezmu vaši radu k srdci

Chápu, že se se mnou chcete podělit o kariérní tipy a nezaměstnaným. Jak najít práci, s kým mluvit a tak. Rád si poslechnu vaše rady. Ale tohle je moje cesta. Zvolím si nakonec sám, kudy se vydám; ale to neznamená, že vaše přispění pro mě není důležité. Nebuďte proto uražení, když půjdu svou vlastní cestou.

Podělte se o své obavy

Nastanou okamžiky, kdy budu jako na horské dráze. Některé dny budou horší než ty ostatní. Bude fajn si o tom s někým promluvit. Naopak nebudu chtít mluvit vždy, to je jasné.
Když vám bude připadat, že jdu úplně mimo cestu, s citem na to poukažte. Sledujte signály, které by mohly naznačovat to, že mám jen krůček k vážné depresi (když se snažím vyhýbat společenským akcím, mám náhlé změny nálad nebo když začnu znít, jako kdybych ztratil veškerou naději).

Důvěřujte mi

Určitě někdy budu na dně, hodně věcí je totiž spojených s vyděláváním si na živobytí. Někteří nezaměstnaní čelí dokonce krizi identity. Nebojte se, je to jen dočasné. Snažím se z toho co nejrychleji dostat.

  • Co je lepší NEDĚLAT:

Pokud vám opravdu leží na srdci moje zájmy, bylo by skvělé, kdybyste se střežili následujícího.

Zkuste neříkat něco otravného jako třeba…

„Neboj, brzy si najdeš novou práci.“ – Nepotřebuji další tlak.
„Tohle jsi neměl dělat, měl jsi zůstat tam, kde jsi byl. Teď jsi nezaměstnaný!“ – Poraďte mi, ale nekritizujte.
„Užíváš si všechen ten volný čas?“ – Moje dny jsou nabité k prasknutí, ty osle! Nezaměstnanost není dovolená.
„Viděl jsem skvělou nabídku práce v tom a onom odvětví; proč to nezkusíš?“ – Protože na to musím být kvalifikovaný!
„Všechno se děje z nějakého důvodu.“ – Pokud neznáte ten důvod, raději mlčte. Ušetřete si nic neříkající univerzální rady o nezaměstnanosti.

Přestáváte se mnou počítat

Peníze budou ubývat a já si nebudu moct dovolit vyrazit velkou party každý pátek jako dříve. Ale kdybyste mi přestali volat, přestali mě zvát na setkání nebo mi už neříkali ty děsné vtipy, bylo by to pro mě asi ještě horší. Neházejte mě přes palubu. Nezaměstnanost není nakažlivá nemoc!

Radíte, aniž byste nejdříve poslouchali

Než mi začnete říkat, že bych měl dělat tohle nebo tamto, vyslechněte si, jakou práci vlastně hledám. I když někdy chci jediné – prostě se vypovídat.

Nezkoušejte vše napravit nebo mě zachránit

Neočekávám, že za mě bude někdo hledat práci. Když mi nabídnete, že se za mě přimluvíte nebo mi budete vnucovat půjčku, budu si připadat neschopně, prostě případ pro charitu. Je fajn vědět, že ta možnost existuje, pokud bych jí chtěl využít. Ale raději vyčkejte, jestli se o ni sám budu zajímat (protože v tu chvíli to skutečně budu potřebovat).

Závěrem

Hledání práce mi nepůjde rychleji, když se mě každý den zeptáte, jestli už mám práci. Nechte mě jít vlastním tempem podle toho, co jsem si naplánoval. Zůstaňme v kontaktu a mluvme o normálních věcech.

Brzy si najdu novou práci a nezůstanu nezaměstnaný. Do té doby vám předem moc děkuji za přání všeho dobrého.

Zdroj: Monster.ca