Skip to main content

Nepřestávejte navazovat kontakty a hledat práci i během svátků

Nepřestávejte navazovat kontakty a hledat práci i během svátků

Mnoho uchazečů o práci se v období zimních svátků nechá zlákat nejrůznějšími volnočasovými aktivitami a poleví v hledání práce a posílání žádostí. Kariérní experti ale tvrdí, že dát si přestávku během svátků je chyba, protože nábor nových pracovníků se ani v tomto období nezastavuje.

Na konci roku se některé společnosti snaží zaplnit otevřené pozice, na které v dalším roce nemusí vystačit rozpočet.

Panuje zažitá představa, že během svátků se nábor úplně zastaví. Je to ale jenom mýtus, který může pro kandidáty aktivně hledající pracovní příležitosti i v tomto období znamenat komparativní výhodu. Ve skutečnosti totiž právě během svátků a prázdnin vznikají speciální příležitosti pro proaktivní kandidáty. Je to všechno o číslech a pravděpodobnosti.

Zde je několik rad, jak vytěžit maximum z hledání práce v období volna:

Buďte flexibilní

Připravte se na to, že vytížený náborový manažer si s vámi dohodne pohovor kdykoliv mezi svátky nebo hned po nich.

Zkuste dobrovolnickou práci

Charitativní organizace organizují během vánočních svátků nejrůznější aktivity a filantropické akce. A práce dobrovolníka vám může poskytnout cenné příležitosti, jak navázat nové profesní kontakty během období nezaměstnanosti. Vyplníte si tak mezeru, která by vám jinak vznikla v životopise a setkáte se s lidmi, pro které je pomáhání druhým jejich denním chlebem.

Porozhlédněte se po sezónních pozicích na určitý čas

Mnoho společností má na konci roku uzávěrky, zvýšené prodeje produktů, a zároveň si kmenoví zaměstnanci čerpají dovolené, což má za následek zvýšené sezónní náborové potřeby. Z dočasné sezónní práce se může v případě spokojenosti s pracovníkem velmi rychle stát trvalý pracovní poměr. Nejvíce sezónních pracovních příležitostí nabízí maloobchodní prodej, zákaznický servis, merchandising a hotelové či gastronomické odvětví.

Využijte vánoční a novoroční večírky na navázání nových profesních kontaktů

Je celkem přirozené, že nechcete působit příliš dotíravě a při každé příležitosti kohokoliv bombardovat informací, že si hledáte práci. Každopádně, je podstatné, abyste se představili v tom nejlepším světle tak, že pro nové známé budete představovat zajímavý kontakt a že se vám ozvou při první příležitosti, když jejich společnost otevře novou pozici.

Zkontaktujte lidi, na které jste měli v průběhu roku málo času

Pošlete vánoční přání svým kontaktům a přidejte malou zmínku, o tom, že proaktivně hledáte nové zaměstnání. Tato zmínka by měla vyznít pozitivně a vtipně. Důležitým momentem je poděkování všem, kteří se vám v průběhu hledání práce ozvali s radami a tipy.

A nezapomeňte na to, že Vánoce jsou svátky rozdávání lásky, radosti, pohody a dárků. Najděte tedy vhodný způsob, jak pomoci lidem ve vaší síti kontaktů a oni budou mít do budoucna dobrý důvod na to, aby pomohli vám.

Nový rok – nové osobní cíle

Začněte Nový rok s novými osobními cíli: Naplánujte si čas pro sebe na ujasnění toho, co chcete dosáhnout. Aktualizujte si svůj životopis, natrénujte si komunikační styly na pohovor a vyšperkujte svoji osobní značku na internetu. A práce si vás najde sama!

 

 


Back to top