Nejvíce míst pro absolventy mají velké firmy

Nově začaly lidem po škole nabízet i zkrácené úvazky.

Nejvíce míst pro absolventy mají velké firmy
Na jedno volné pracovní místo se sice průměrně hlásí dvacet absolventů. K některým pohovorům ale ve skutečnosti přijde klidně i padesát či sto lidí. Konkurence je ostřejší než dříve. Ti, kdo opouštějí školy, nesoutěží o práci jen mezi sebou, ale i se zkušenými borci. A ti jsou žádanější. V období krize hledají podle ankety poradenské společnost DMC management consulting zaměstnavatelé lidi nejčastěji s praxí od dvou do pěti let. Co má tedy absolvent dělat?

Velcí hráči nábor nezastavili

Největší šanci uchytit se na trhu práce mají absolventi u velkých společností. Ty na webech velmi přehledně nabízejí pozice vhodné pro lidi po škole. Zapátrejte, zda zveřejňují také trainne programy pro mladé. Právě velké firmy totiž v krizi nábor nových lidí zcela nezastavují. Na rozdíl od těch menších, které šetří každou korunu a náročnému zaškolování absolventů se snaží vyhnout.

Velké společnosti nově slibují absolventům, že jim nabídnou zkrácené úvazky nebo projektovou spolupráci, o čemž vloni nepadla ani zmínka. Mezi firmami, které se chystají více se otevřít příjímání absolventů, jsou hlavně velcí "hráči" jako PricewaterhousseCoopers, Coca Cola, KPMG, Vodafone, Accenture Services, Lidl, Skupina ČEZ, Unilever Czech a další. "Chceme zvýšit podíl vysokoškolských absolventů u nás ve firmě. Nepožadujeme žádné úzkoprofilové specializace či praxe, ale rozhodující je chuť do práce a dalšího učení," říká například Tomáš Stránský, personální ředitel Kofoly.

Technici jsou ve výhodě

Podle úřadů práce a jejich statistik mají nejmenší šanci najít pracovní uplatnění absolventi ekonomických oborů. "Nejen kvůli nedostatku zkušeností, ale také proto, že jich je na trhu práce mnoho," říká Štěpánka Filipová, vedoucí oddělení styků s veřejností ministerstva práce a sociálních věcí. S problémy se podle úřadů práce potýkají také gastronomické obory. Nezájem ze strany zaměstnavatelů potvrzuje úřad práce v zemědělských oborech a obchodu. "Firmy, které poptávají obchodní zástupce, ale vyžadují zkušené lidi. Absolventa na tuto pozici nikdo neobsadí."

Vysokou šanci najít pracovní uplatnění mají absolventi zdravotnických a lékařských oborů, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. "Doktorů nebude nikdy dost. Když prezident Obama prohlásil, že největším nebezpečím pro reformu zdravotnictví je nedostatek doktorů, a to i ve Spojených státech, tak mě zamrazilo."

Ve výhodě budou také absolventi s technickým vzděláním. Největší šance na uplatnění budou mít osoby s klasickým elektrotechnickým nebo strojírenským vzděláním - projektanti, konstruktéři, kvalifikovaní technici a specialisté na chemickou výrobu. Takoví odborníci mají téměř jisté zaměstnání například v ČEZ, a to i v různých regionech. "Absolventi techniky se mohou uplatnit nejen na straně provozovatelů, ale také ve výzkumu, vývoji a ve státním dozoru," vysvětluje Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Chybějí ale také lidé, kteří by budoucí technické odborníky ke studiu připravovali. Na trhu práce je například aktuálně nedostatek učitelů fyziky a matematiky.

32 805 - tolik nezaměstnaných absolventů bylo podle Ministerstva práce a sociálních věcí v Česku ke konci dubna.

Šance na uplatnění absolventů

Největší

lékaři, zdravotníci, elektrotechnici, konstruktéři, učitelé matematiky a fyziky

Nejmenší

ekonomové, absolventi zemědělských oborů, absolventi gastronomických oborů, obchodníci

Datum: 24.5.2010
www.kariera-ihned.cz