Největší chyby v životopisech, aneb jak zabrnkat personalistovi na nervy

Největší chyby v životopisech, aneb jak zabrnkat personalistovi na nervy

březen 2017

Rad a tipů, jak napsat životopis, který zaujme potencionálního zaměstnavatele, najdete plno. V detailech se budou lišit, ale nezbytné základy z nich dáte hravě dohromady. Pokud se nespokojíte s průvodci a tipy, jak napsat životopis, najdete také samozřejmě plno názorných ukázek, šablon a vzorů, které vám usnadní práci. Ostatně – my sami vám rádi podobné tutoriály a návody poskytujeme. Tentokrát na to půjdeme ale jinak, podíváme se na ty největší a nejčastější chyby, které vás mohou i vyřadit z výběrového řízení u vybraného zaměstnavatele. Myslete na to, že je posílaný životopis vaší vizitkou a na jeho základě si o vás dělá potenciální zaměstnavatel prvotní úsudek.

1. chyba:    Zapomenete přiložit k e-mailu přílohu
Pokud odpovídáte na inzerát nikoliv prostřednictvím odpovědního formuláře (který vás obyčejně bez přílohy k odeslání nepustí), ale „klasicky“ napsáním e-mailu, může se stát, že zapomenete tu nejdůležitější část, váš profesní životopis, přiložit. Pokud si toho vzápětí všimnete, nic se neděje (některé e-mailové služby mají i krátký čas, po který můžete odeslaný e-mail „stopnout“), přílohu dopošlete. V případě, že si chyby nevšimnete vůbec, je to často konečná, neboť personalista zavalený prací vás často k dodatečnému poslání nevyzve. Odradit dokáže rovněž nevhodný e-mail – založení schránky je otázka pěti minut, přece jen, jako lepší uchazeč se bude jevit jan.novak@....cz, nez JOHNYKILLER@....cz.

2. chyba:    Nevhodný formát
Životopis posílejte zásadně v nějakém z hojně používaných a běžných formátů. Ideální pro životopis je formát doc, docx nebo PDF. Velikost výsledného dokumentu by se měla se vším všudy vejít do 1 MB (pokud jde o PDF s fotografií). V případě klasického doc dokumentu byste se měli pohybovat v řádu desítek kB.

3)    Zabijete CV fontem
Špatný font je spolehlivý zabiják i sebelepšího životopisu. Vážně! Ostatně, tématu fontů v CV jsme již věnovali samostatný článek. Podívejte se, kterých fontů se v CV vyvarovat. A pro jistotu zopakujeme to nejdůležitější – Comic Sans nefunguje, a to ani jako vtipná sebereflexe (častý fórek kreativců a grafiků).

4)    Román
Váš strukturovaný životopis čítá osm stran, kde detailně popisujete všechno, co jste kdy dělali, přičemž vaše praxe celkem trvala něco málo přes dva roky. Buďte struční! Často se uvádí, že nemá smysl udávat pozice, kde jste strávili méně než rok. Do životopisu dále nepatří důvěrné informace nebo seznam škol, které jste nedodělali. Je zcela automatické, že máte dokončenou povinnou školní docházku, takže základní školu opravdu nezmiňujte. Nemusíte popisovat, co jste kde dělali, pokud nešlo o něco výjimečného, stačí názvy pozic. V ideálním případě by vaše CV nemělo zabrat více jak dvě stránky.

5)    Další zbytečné informace
Často se objevují životopisy, kde jsou navíc věci, které se probírají osobně – tedy například představy o finančním ohodnocení či pracovní době. Nepište je do životopisu, vážně není důvod. Nechte detaily na osobní setkání. Věděli jste, že nemusíte uvádět rodinný stav ani datum narození? Váš věk se dá případně dopočítat například z dat absolvování školy. Rodné číslo do životopisu nepatří už vůbec!

6)    Kde nic, tu nic
Opačný extrém – vás životopis obsahuje pouze nacionále a dosažené vzdělání, praxi nemáte. Takovým minimalismem určitě nikoho neoslovíte a asi nevzbudíte touhu po dalším kontaktu. Zkuste rozvést nějaký školní projekt nebo dobrovolnickou činnost, stáž nebo brigádu.

7. chyba:    Lež má krátká písmenka
Někdy se chcete opravdu blýsknout a profesní životopis si trochu vylepšíte. Začnou vám kolidovat data, objeví se vám v referencích neexistující osoby, získáte titul, který doopravdy nemáte, ovládáte věci, které ani nikdo netuší, že jsou možné – přece jen, papír snese všechno! Držte se raději skutečnosti, nebudete tím riskovat. Žijeme v době, kdy se dá všechno jednoduše ověřit, pozor na to!

8. chyba:    Nevhodná fotografie
Někteří zaměstnavatelé přímo požadují foto uchazeče, jiní ne. Automaticky jej do CV dávat nemusíte, ale když už někomu posíláte svou fotografii, dbejte na to, aby to nebyla taková, která vás zachycuje poněkud nelichotivě. Je plus, že máte smysl pro humor, ale posílat potenciálnímu zaměstnavateli nevhodnou fotografii, ze které bude akorát patrné, jak trávíte páteční večery, není vhodné.

9. chyba:    Hezky česky
Omlouvat se tím, že všichni děláme chyby, není na místě. Nechte někoho ze svého okolí, aby si váš životopis přečetl. Překlepy a chyby nepůsobí v CV moc reprezentativně.

10. chyba:    Koníčky, hlavně koníčky
Ano, jsme národ zahrádkářů, kteří milují filmy a cestování, to ví každý personalista. Pokud máte v záloze jen tyto neutrální, nic neříkající a očekávatelné „zájmy“, odpusťte si to, protože to vyjde nastejno, jako byste nenapsali nic. Navíc v dnešních životopisech se už položka „Hobby/koníčky“ ani nevyskytuje. Jestliže máte nutkání sdělit potenciálnímu zaměstnavateli, jak trávíte volný čas, nechte si to na pohovor.

11. chyba:    Okázalý layout
Vygenerovat si CV na nějakém portálu, uložit jej do PDF a poslat, to není nic špatného. Z nějakého nepochopitelného důvodu ale najdete takové šablony a vzory životopisů, které nabízejí přímo odpudivý vizuál, jenž vám spíš uškodí. Největší „parádu“ uděláte s obyčejným, čistým a přehledně strukturovaným CV, které bude prosté jakýchkoliv nadbytečných grafických vychytávek.