Na fontu záleží aneb co by v CV být nemělo

Na fontu záleží aneb co by v CV být nemělo

říjen 2016

Prvním dojmem zapůsobíte jen jednou, navíc si jej každý udělá velmi rychle, a to na základě nejnápadnějších vnějších projevů. A obvykle je dost těžké první dojem napravit. Lidé si o vás udělají úsudek na základě toho, jak se oblékáte, jak se pohybujete, jak mluvíte, ale jak to je, když vzniká první dojem na základě zaslaného životopisu? Na první pohled ve vašem CV zaujme pochopitelně úprava.

Personalisté obyčejně životopis projdou za šest vteřin. To je opravdu krátká doba, ale stačí na to, aby od důkladnějšího čtení odradila úprava nebo nevhodný font. Uchazeč by proto měl zvolit nerušivý typ písma, který se snadno čte a celkově podporuje přehlednost životopisu. Mnoho uchazečů se mylně domnívá, že použitím okázalého fontu zaujmou a zvýší své šance, jenže existují taková písma, která vaše šance dokonale pohřbí, jelikož nikdo nebude marnit čas jejich luštěním.

Podívejte se na desítku fontů, které považují personalisté za nevhodné v případě CV. Pokud některý patří mezi vaše favority nebo s ním životopisy už dávno rozesíláte, zkuste se zamyslet, jestli to nezkusit trochu jinak.

Courier New

„Kurýra“ si někteří budou pamatovat jako dobrého pomocníka ze školy. To byl přesně ten roztáhlý font, po kterém jsme sáhli, když jsme potřebovali, aby odevzdávaná práce vypadala daleko delší, než ve skutečnosti byla. Písmo „z psacího stroje“ má sice retro-cool-hipster nádech, ale ve skutečnosti nepůsobí v digitální éře zase tolik neodolatelně.

Lucida Console

Velké oblibě v CV se těší také Lucida, písmo, které na první pohled vypadá nevinně, avšak široké rozestupy a poněkud „přikrčený“ styl zkrátka neříká „Mám vážný zájem o nabízenou pozici“. Na výběr máte přece jen slušnou nabídku důmyslnějších písem, proto už se přes Lucidu raději přeneste.

Comic Sans

Nemůže zde chybět ani ten nejnenáviděnější font všech dob. Přestože grafiky a asi všechny, kteří pracují s texty, pronásleduje ikonické písmo powerpointových prezentací počátku 90. let v těch nejhorších nočních můrách, dodnes se s ním hojně setkáváme – reklamní bannery, jídelní lístky, letáčky… a životopisy. Snaha o neformálnost, uvolněnost a hravost? Prosím, vyhněte se v CV Comic Sansu, vážně to nefunguje, a to ani jako vtip.

Bradley hand ITC

První dojem z Bradley hand? Čmáranice. Písmo, které použijete v CV, vás má představit a reprezentovat jako profesionála! Vážně by váš životopis neměl působit jako v kalupu načáraný vzkaz na utrženém papírku.

Brush script

Většina lidí cítí, že by font obdobného typu opravdu neměli používat pro životopisy. Najdou se však tací, kteří se chtějí právě tímto způsobem odlišit a upozornit na sebe. Nedělejte to, nestojí to za to. Vždyť je to prakticky nečitelné! Brush script vaše CV rozhodně nepozvedne.

Chalkduster

Chalkduster mluví sám za sebe, ale vážně neříká to, co asi chcete vyjádřit vy. Moc dobře se nečte a navíc stylem, který připomíná poznámky na tabuli od učitelky čtvrté třídy, vážně nikoho ve vašem CV nenadchnete (tedy pokud se nehlásíte na pozici učitelky čtvrté třídy).

Apple Chancery

Font Apple Chancery by se možná skvěle hodil pro otextování pozvánky na svatbu nebo pro nějakou honosnou slavnost. Do motivačního dopisu či životopisu prostě nepatří, zkuste se mu vyhnout.

Malayalam MN

Další font, který se na první pohled zdá „moderní“ a působí „elegantně“. Ve skutečnosti je text zhuštěný a úzký a je náročné ho číst. Neztěžujte náborářům práci.

Harrington

Nechte si tento okázalý font na pozvánku na odpoledne s pohádkami, pro životopis zvolte něco střídmějšího.

Braggacio

Tady není co dodávat.