Kdy je správný čas změnit práci?

Kdy je správný čas změnit práci?

Změna práce

Zdá se, že jsme více nestálí, co se týče změny práce v porovnání s generací našich rodičů. Většina z nás změní práci nejméně devětkrát za svůj pracovní život. Což je dvakrát vice, než tomu bylo u přechozích generací. Je ale potřeba dělat si hlavu ze změny práce? A kdy poznáme, že je ten správný čas na změnu?

Neexistují žádná pravidla, kdy je dobré změnit místo. Ale můžeme se podívat na pár faktorů, které vám mohou napovědět, že je čas začít hledat někde jinde.

1.    Jaká je průměrná doba, kterou tráví zaměstnanec ve vašem oboru u jednoho zaměstnavatele? Pozor, samozřejmě doba se liší i podle pozice, kterou vykonáváte. Třeba u obchodních pozic je doba daleko kratší, než ve výrobě.
2.    Nespěchejte, pokud začínáte. Pokud se jedná o vaše první místo a náplň se shoduje s tím, co chcete dělat, rozhodně neměňte práci moc často. Je potřeba nejdříve získat zkušenosti a ve vašem životopise se bude lépe vyjímat, když budete platit za loajálního zaměstnance
3.    Proberte to s nadřízeným. Tedy samozřejmě ještě předtím, než začnete něco dělat. Někteří zaměstnavatelé disponují kariérními plány, které se přizpůsobují vašemu zaměření a cestě, kam chcete jít. Možná právě tam je už na vás čeká zajímavější místo. Někteří nadřízení mají pro své ovečky již připravenu další alternativu, kde byste jim mohli být nápomocní.
4.    Pokud je problém v penězích. Jestli vám vaše práce vyhovuje, ale cítíte se za ni málo ohodnoceni. Připravte si takovou malou případovou studii, čeho jste na pozici dosáhli a co jste tím firmě přinesli. Pokud uvidí váš šéf jasné důvody, bude se snažit vás lépe ohodnotit.

V případě, že všechny čtyři uvedené body vás přesvědčili o tom, že je čas odejít, pak je potřeba se připravit na změnu.

5.    Vyjasněte si sami v sobě důvody, proč odcházíte a co nového hledáte. Ať už je to náplň práce, plat, výhody, způsob práce. Jakmile máte jednou jasno, neměli byste slevovat ze svých podmínek. Dělání kompromisů vás v tomto případě do stejné situace. Po pár měsících budete opět hledat něco, co bude vyhovovat lépe.
6.    Podívejte se na to v dlouhodobém horizontu. Jak se budete vyvíjet váš obor? Není čas na větší změnu.
Některá odvětví jsou v útlumu, jiná se nezadržitelně rozvíjejí. Bude tomu tak i za 10 let? Má energie investovaná do nové práce smysl pro váš další rozvoj?
7.    Nepředpokládejte, že tu pravou pozici najdete hned. Často nemusí být inzerovaná nebo zaměstnavatel využívá svou síť kontaktů, databáze či sociální sítě. Věnujte nějaký čas vytvoření online životopisu, který patřičně vyšperkujte zkušenostmi a kreativním obsahem.
8.    Nezapomeňte oprášit techniky na přijímací pohovor, přece jen to bude jeden z nejdůležitějších momentů ve vaší kariéře.

Napsala: Irena Pažitná, copywriter Monster.cz

Neztraťte kontakt s nejnovějšími nabídkami práce a tipy pro rozvoj vaší kariéry. Staňte se fanouškem Monster na Facebooku!