Skip to main content

Jak zvládnout pracovní pohovor na obědě

Jak zvládnout pracovní pohovor na obědě

Stres z klasického pohovoru a zvláštnost prvního rande v jednom.

Všichni máme jasnou představu a často i bohaté zkušenosti s tím, jak vypadají pracovní pohovory. Pohovory probíhají nejčastěji v sídle firmy, obvykle v zasedací místnosti, kde posedává „komise“ a vy tam přinášíte kůži na trh. Některé pohovory probíhají v uvolněnějším duchu, jiné jsou velmi distingované (samozřejmě záleží na tom, kde se o práci ucházíte a na koho narazíte), ale všechny jsou bez výjimky stresující. Dnes je dokonce možné, že pohovor proběhne mimo firmu. Například obědový pohovor není nic neobvyklého, často se s ním však setkáte až „ve finále“, tedy ve chvíli, kdy už jste prošli nějakým výběrovým řízením a jste velmi vážným kandidátem. Jak se při takovém pohovoru při obědě chovat?

1)    Na prvním místě zdvořilost
Od prvního okamžiku, co vejdete do restaurace, jste pod drobnohledem. Chovejte se slušně a zdvořile ke všem, se kterými přijdete do kontaktu. Ten, kdo s vámi pohovor povede, bude důkladně sledovat všechno – všimne si, jak se chováte k obsluze a jak reagujete od samého vstupu do podniku. Obzvláště pokud se hlásíte na pozici, kde budete reprezentovat, je vaše chování zcela zásadní.

2)    Konverzace
Pohovor u oběda je přece jen o něco uvolněnější než ten v kanceláři, takže dojde i na lehčí konverzaci. Pořád ale mějte na paměti, že je to pohovor a každý detail se počítá. Vyvarujte se při hovoru tématům, jako je politická situace, náboženské otázky či zdravotní stav členů rodiny. Zvolte raději některé z únikových témat: počasí, dovolená a jste v restauraci, můžete něco poznamenat i o jídle! Ušetřete si ale negativní komentáře – možná jste v oblíbené restauraci svého hostitele.

3)    Největší dilema: Co si objednat?
Asi nad tím budete dumat od samého začátku. Určitě nic nezkazíte tím, když si projdete menu dopředu, abyste předešli zdlouhavému vybírání a zuřivému listování. Můžete se zeptat také svého hostitele, jestli by vám něco doporučil. Nejsou vhodná jídla, u kterých je velká pravděpodobnost, že se ušpiníte – takový burger se prostě nedá jíst moc „slušně“. Příliš dobře nepůsobí ani srkání (takže polévku raději ne) a pozor i na jídla, po kterých by vám mohly zůstat mezi zuby zbytky (takže salát také ne). A hlavně si v žádném případě nedávejte alkohol!
Co se týče ceny – určitě nemusíte dbát na rozdíly v ceně mezi tím, co si objednáváte vy a co váš hostitel. Nejdražší položku v menu si ale dávat určitě nemusíte. Mimochodem, měli byste nechat svého hostitele, aby si objednal jako první.

4)    Vezměte s sebou své CV
Pro jistotu u sebe mějte své vytištěné CV a další materiály, které jste třeba v rámci výběrového řízení zpracovávali, případně přineste ukázky své práce. Přece jen – je to pracovní pohovor. Zřejmě nebudete mít příležitost něco prezentovat, ale na závěr můžete podklady nechat svému hostiteli. Mějte u sebe také tužku a papír na případné poznámky.

5)    Buďte připravení a nezapomeňte poděkovat
Přestože jde o méně upjaté a stresující prostředí, kde budete muset zaktivovat své další sociální schopnosti, neměli byste opomenout i další věci, které k pohovorům obvykle patří. Připravte se třeba na ty nejobvyklejší otázky, které zazní u každého pohovoru. Na konci schůzky nezapomeňte poděkovat, když pochválíte výběr restaurace a jídlo, určitě tím nic nezkazíte. Můžete také později poslat neformální děkovný e-mail.

Zdroj: Monster.com


Back to top