Jak vybrat tu správnou firmu?

Jak vybrat tu správnou firmu?

Existuje velká škála potenciálních zaměstnavatelů, od nově založených firem až po ty největší nadnárodní společnosti. Typ, který Vám vyhovuje nejvíce, je na Vás, abyste se rozhodli, podle své osobnosti, toho co máte a nemáte rádi a samozřejmě podle svých zkušeností. Pokud si nejste jistí, vezměte si čas na rozmyšlenou a zjistěte si o firmě co nejvíce.

Sedněte si ke svému oblíbenému vyhledávači a projděte si termíny ‘nejlepší zaměstnavatelé' ze seznamu firem s nejlepšími pracovními podmínkami nebo specializované podmínky, které vyhovují Vašim potřebám jako třeba ‘svobodná matka' nebo ‘vícejazyční zaměstnanci'. Používejte svou představivost a nezapomeňte se zeptat přátel a příbuzných v okolí, aby Vám dali tipy na společnosti, pro které nebo se kterými buď pracují, abyste měli představu, co by Vám vyhovovalo.

Existují tři hlavní typy firem, pro které můžete v soukromém sektoru pracovat. Každá z nich má svá pro a proti:

Malé firmy – kvůli svým malým výnosům a ziskům jsou platy a zaměstnanecké výhody často v malých firmách menší. Také můžete pracovat v méně bezpečném prostředí, protože firma není natolik stabilní, aby mohla myslet v dlouhodobém horizontu. Mnoho majitelů malých firem má tendenci řídit do nejmenšího detailu firemní operace a je pro ně těžké to nechat být a delegovat zodpovědnost. Na druhé straně se určitě budete více účastnit na širší škále úkolů než ve větší firmě, současně se šancí na rychlejší postup, pokud se osvědčíte. Práce pro malou firmu je také způsob, jak si vynikajícím způsobem osvojit nové přenosné schopnosti.

Středně velké firmy - můžete očekávat, že dostanete lepší zaměstnanecké výhody než v malé firmě, například zdravotní péči nebo příspěvek na důchodové připojištění. S relativně malým množstvím zaměstnanců, je zde často více flexibility v platové struktuře, proto tyto firmy mohou individuálně vytvořit finanční balíčky pro jednotlivé zaměstnance. Středně velké firmy si jsou silně vědomy své nejnižší meze, provádějí jasná náborová rozhodnutí a stejně tak i rozhodnutí o propouštění na základě jasných finančních cílů. Mohou být velmi náročné na zaměstnance a mohou mít vysoká očekávání, kteří budou dělat, co přijde, včetně dlouhé pracovní doby a měnících se úrovní odpovědnosti. Budou zde příležitosti dát Vaší práci pestrost, ale ne tolik jako v malé společnosti. Kvůli mělké organizační struktuře je často omezen potenciál k pokroku.

Velké společnosti - největší plus práce pro velkou společnost je obvykle bezpečí a zaměstnanecké výhody, společně s dostatečnou příležitostí posunout svou kariéru směrem, kterým chcete. Kvůli velkému počtu zaměstnanců, o které se musí starat, jsou platové struktury často docela přísné kvůli velké finanční podpoře, nástupní platy jsou obvykle velmi štědré. Mohou být více neosobní a byrokratické a postrádají smysl pro běžné cíle nebo a pocit týmu, který nabízejí menší firmy. Velké firmy mají tendenci najímat lidi s určitými dovednostmi, které vyhovují určitým pozicím, proto neočekávejte ve své pozici velkou pestrost.

Pokud si nejste úplně jistí, do čeho jdete, je dobré, předtím, než se zavážete, vyjednat si zkušební dobu. Stáž nebo dočasná pozice nabízí skvělou příležitost poznat lidi a společnost. Práce na částečný úvazek je také možností, protože Vám dává šanci vyzkoušet dvě společnosti najednou. Vedle těchto skupin také fungují charity a organizace veřejného sektoru, opět se svými pro a proti. Jedna věc, kterou zjistíte, když pro takovou firmu pracujete je, že každý halíř, který se utratí, musí být odůvodněný, protože jsou nakonec zodpovědné lidem, kteří jim dávají charitativní dary nebo daňovým poplatníkům.

Nemít problémy...

Jsou místa, kde je dobré pracovat, a jsou místa, kde je hrozné pracovat. Velké společnosti s dráždivými kancelářemi mohou být zástěrkou pro ostře konkurenční podnikání, a Vám se mohou zdát zastrašující. Ptejte se kolem, dělejte si svůj vlastní průzkum a používejte svůj selský rozum. Nikdy se nebojte následovat své instinkty, když se Vám zdá, že společnost není v pořádku. Se svým rozhodnutím, v případě, že bude špatné, budete muset žít a stejně tak se učte číst varovná znamení. Co se stalo Vašemu předchůdci? Povýšení nebo jaké byly podrobnosti jeho odchodu? Pozorujte, jak se Vaši partneři u pohovoru chovají – pokud je ve vzduchu napětí, to by to mohlo být náznakem věcí, které přijdou.

Správná společnost, špatné místo...

Jestliže jste ochotní, při hledání vhodného zaměstnavatele, rozhodit své sítě doširoka, můžete narazit na perfektní místo, ale na druhém konci země. Stěhování se za prací je velkým rozhodnutím pro každého, ale pokud si ceníte své kariéry a chcete využít každé příležitosti, pak toto může být nezbytným krokem. Internet usnadnil kontakt s přáteli a pravděpodobně jich ve svém okolí máte mnohem více.

Podělte se s námi o své zkušenosti.

Váš Monster tým

Pište nám na informace@monster.cz