Skip to main content

Jak se (ne)oblékat na pohovor

Jak se (ne)oblékat na pohovor

Už jsme si probrali nejčastější otázky na pohovoru, nejstupidnější otázky na pohovoru, ale také věci, které by na pohovoru vůbec zaznít neměly. Je na čase si projít praktické rady, jak se na pohovor připravit. Následující tipy se vám budou hodit, až budete revidovat šatník a vybírat, co si vezmete na sebe – následujícím kreacím se raději vyhněte.

Nepadnoucí oblek

Na pohovor si obvykle chcete vzít ty nejslušnější šaty, co máte. Jenže oblek, který jste si pořídili do tanečních nebo k maturitě, už vám možná nesedí tak jako dříve. Nehledě na to, že se s časem mění postava, mění se také střihy a móda. Nevěřte tomu, že budete působit elegantně v deset let starém obleku a že vaše sako je nadčasové.

Příliš neformální

Pokud jdete na pohovor do malé rodinné firmy nebo start-upu, můžete si vzít něco pohodlnějšího. V naprosté většině případů jsou přípustné i džíny. Vytahané a seprané oblečení, tričko vaší oblíbené kapely, kraťasy, kšiltovka, sandály, tepláky… tomu se ale vyhněte v každém případě.

Špatná kombinace

Měli jste někdy pocit, že vašemu outfitu věnuje okolí moc pozornosti? Jsou totiž kombinace svršků, které zaujmou, ale možná jinak, než byste potřebovali nebo chtěli. Některé vzory, barvy a střihy jsou zkrátka vzájemně nekompatibilní, a ačkoliv vy to tak vnímat nemusíte, na okolí působíte „divně“. Pokud se tomu chcete vyhnout, dejte na klasiku – černou, modrou a šedou nic nezkazíte.
Pozornost přitáhne také oblečení, které toho odhaluje příliš – krátké sukně, vyzývavé dekolty… Myslete na to, že u pohovoru byste v první řadě měli zaujmout něčím úplně jiným.

Nevhodné doplňky

Nesedící strakatá kravata, kterou zdobí rádoby vtipné obrázky? Zapomeňte na to! Chcete se pochlubit svou okázalou kolekcí šperků? Pracovní pohovor není tím ideálním místem. Lak na nehty, který zvolíte, by nemusel být právě té barvy, která se používá na reflexních vestách. Výrazný parfém a neobvyklá kolínská by vám měla být rovněž zapovězena. Vsaďte raději na něco decentního – přece nechcete, aby si vás pamatovali jako „toho, z jehož voňavky se všem udělalo zle“ nebo „tu s jedovatě zelenými nehty“.

Když se netrefíte do vkusu

Jak jsme si řekli, být příliš neformální není žádoucí. Na druhou stranu, když přijdete do uvolněného prostředí mladé firmy, kde jsou všichni včetně šéfů v mikinách, budete si v obleku připadat poněkud nepatřičně. Ideální případ je, pokud vás budou při pozvání na pohovor přímo instruovat, co si vzít na sebe. Pokud se tak nestane a vy máte pochyby, jednoduše se zeptejte.

Je to sice jasné, ale…

Pokud na poslední chvíli vytáhnete „něco“ ze skříně, zřejmě moc parády neuděláte, notabene vytáhnete-li nějaký model z koše na špinavé prádlo. Připravte si, co si vezmete, vyzkoušejte si to. Máte-li domácí mazlíčky, vše důkladně odchlupte, neberte si na sebe nic, v čem jste strávili minulý večer v zakouřené hospodě nebo v čem chodíte běhat. Pokud se vám podaří najít stejné ponožky do páru, neváhejte je použít!

Tip: Vyžehlením oblečení nic nezkazíte!

Zdroj: Monster.com

 


Back to top