Jak přežít špatného šéfa

Jack Welch a Suzy Welchovi

Jak přežít špatného šéfa

Převzato z publikace "Winning“ (HarperBusiness Publishers, 2005), kterou napsali Jack Welch a Suzy Welchovi

Špatný šéf vás může zabít – samozřejmě ne doslova. Ale špatný šéf může zničit část vaší duše, která je zdrojem vaší pozitivní energie a nasazení.

Váš šéf vás může přinutit, abyste surfovali po webu nebo volali headhuntery a všude možně hledali práci. Můžete se sebelitovat.
Ale nelitujte se! Nemůžete si dovolit, abyste se stali obětí. Pokud jde o vaši kariéru, pak tento postoj může pohřbít veškeré vaše možnosti a naděje. Stejně jako v každé špatné situaci, která vás v životě potká, je práce pro problematického šéfa problémem. To je ale problém, který se dá vyřešit.
Abyste to dokázali, položte si sami následující otázky. Odpovědi na ně vám pomohou projít tím, co je obvykle velmi bolestnou zkušeností – bolestnou, ale je na vás, abyste se k ní postavili čelem, vyřešili ji nebo ji ukončili.

PROČ SE MŮJ ŠÉF CHOVÁ JAKO HLUPÁK?

Někdy si řeknete, že je idiot. Váš šéf se chová jako hlupák, protože tak se chová ke každému, kdo mu odmlouvá. Ale úplně jiná situace, když váš šéf je nepříjemný jen k vám.
V takovém případě je třeba, abyste se začali sebe ptát, co jste udělali pro to, abyste zjistili, co je příčinou jeho nesouhlasu. Hodně popřemýšlejte o svém výkonu a jaký má vliv na váš neúspěch. Také zvažte jaký je váš postoj k autoritám, protože to může být zdroj vašeho problému.
Možná nemáte s autoritami problém a zbytek vaší sebeanalýzy také nic nezjistil. Pak je čas zjistit, co si váš šéf myslí. Pokud budete mít štěstí, kápne božskou o vašich nedostatcích a můžete spolu zapracovat na tom, abyste je napravili. Jak zlepšíte svůj výkon nebo postoj, jeho postoj k vám by se měl také zlepšit.

Ironicky řečeno budete v jiné situaci, když zjistíte, že váš šéf je s vaším výkonem spokojen. To znamená, že to je děsně jednoduché, protože zejména vás nemá rád, což v tomto případě znamená, že další otázkou je …

2. JAKÁ JE KONEČNÁ HRA MÉHO ŠÉFA?

Někdy je zřejmé, že špatný šéf bude končit. Jeho nadřízení již dostatečně všem v organizaci signalizovali, že není možné, aby nadále pokračoval. V každém případě hrajete na čekanou. Mějte výborné výsledky a udržujte horlivý přístup k práci, dokud nedojde k vyřešení celé záležitosti.
Budete ale na jiné lodi, pokud váš šéf brzy nikam neodejde. Hodně špatných šéfů jsou manažeři, kteří mají špatné vlastnosti, ale mají dobré výsledky a je s nimi obtížné vyjít. Často se dlouho poflakují a tlačí na personál kvůli výsledkům.

Většina firem o těchto lidech ví a nakonec je odstraní. Ale na druhou stranu, každá firma drží manažery tohoto typu déle, než je pro firmu zdrávo.

Pokud máte pocit, že je to váš případ, vaše další otázka by měla být:

3. CO SE MI STANE, KDYŽ BUDU PLNIT ÚKOLY A SNESU SVÉHO ŠPATNÉHO ŠÉFA?

Pokud si myslíte, že nadřízený ve vaší firmě rozumí vaší situaci, je možné, že budete eventuálně povýšeni odměnou za to, že jste to přečkali. Zatímco budete čekat, držte se a věnujte své práci vše.
Ale dávejte pozor. Potlačte nutkání, že si budete stěžovat na špatného šéfa svým kolegům a nadřízeným. Nejvyšší šéf si dá na vás pozor, když bude nadávat vašemu šéfovi za jeho chování, ale můžete si být jisti, že váš život bude poté o mnoho nepříjemnější.

V této situaci je vždy něco nejistého. Vše, o čem najisto víte je, že to, co se děje, není legrace. To znamená, že to, co potřebujete, je, zeptat se na následující:

4. PROČ TU PROSTĚ PRACUJI?

Málo zaměstnání je perfektních. Jestliže máte špatného šéfa a situace se nebude brzy měnit, je třeba zhodnotit své kompromisy a zeptat se: "stojí mi to za to?"
Jestliže vaše odpověď je, že to za to nestojí, pak si začněte tvořit únikový plán, který vás dostane ze dveří, aniž byste poškodili svou kariéru a pověst.

Na druhé straně, pokud očekáváte, že z dlouhodobého hlediska vaše práce přispěje vaší kariéře, pak opravdu nemáte jinou možnost. Zamyslete se nad tím, proč tam zůstáváte, a rozumíte tomu, že váš špatný šéf je stinnou stránkou toho, pro co jste se rozhodli. To znamená, že jste se vzdali svého práva si stěžovat.

Pak se již nemůžete považovat za oběť. Pokud máte na výběr, pak si také zodpovídáte za svá rozhodnutí. Stojí vaše práce za to, abyste vydrželi se svým špatným šéfem? Pokud to za to nestojí, kultivovaně odejděte. A až přijde váš čas, že budete v podobné funkci, tak si přesně pamatujte, co váš šéf dělal špatně a jak jste se cítili vy. Nikdy se k nikomu nechovejte stejným způsobem, jako se on choval k vám.

Jack and Suzy Welchovi jsou autoři mezinárodního bestselleru "Winning." Jejich poslední kniha se jmenuje "Winning: The Answers: Confronting 74 of the Toughest Questions in Business Today." Tento článek je převzat z publikace "Winning" (HarperBusiness Publishers, 2005)

© 2010 By Jack and Suzy Welch/Distributed by The New York Times Syndicate