Skip to main content

Jak napsat dobrý životopis: 10 nejčastějších otázek

Jak napsat dobrý životopis: 10 nejčastějších otázek

Chcete zaujmout? Bojíte se, že váš životopis zapadne v záplavě dalších? Přemýšlíte, jak zajistit, aby vaše CV personalista hned nesmetl ze stolu? Pomůžeme vám! Pod rukama nám prošla už řada životopisů a víme, na co se ptáte nejčastěji! Pojďme se podívat na nejčastější otázky, které si kladete, když tvoříte profesní životopis.

1)    Jak dlouhý má být životopis?
Strukturovaný profesní životopis by vám neměl zabrat více než 2 stránky. Pokud si nejste jisti, co všechno zde má být uvedeno, projděte si, jak má vypadat moderní CV.

2)    Co to znamená strukturovaný životopis?
Strukturovaný životopis je přehledný průvodce vaší dosavadní profesní dráhou. Čtenář z něj rychle získá všechny důležité informace o tom, co jste vystudovali, čím se zabýváte a co jste dosud dělali.

3)    V jakém formátu se posílá životopis?
Pokud posíláte životopis jako přílohu e-mailu, je ideální zvolit formát PDF nebo standardní dokument *.doc či *.docx. Není od věci připojit i pojistku v podobě odkazu na LinkedIn.

4)    Mám přikládat/vkládat do životopisu fotografii?
Pokud si to potenciální zaměstnavatel přímo nevyžádá, fotografii u CV mít nemusíte. Pakliže se prezentujete prostřednictvím LinkedInu, fotografie je samozřejmost.

5)    Musím uvádět datum narození?
V profesním životopise nemusíte uvádět datum narození. Váš věk se dá odhadnout například z data ukončení studií.

6)    Má být v CV každá práce, kterou jsem dělal?
Pozice na plný úvazek, kde jste strávili méně než 1 rok, uvádět nemusíte. Pokud vaše kariéra začala před 20 lety a vystřídali jste několik zaměstnavatelů, uvádějte maximálně 5 posledních.

7)    Jaké kontaktní informace mám uvádět?
V životopise nesmí chybět vaše nacionále, telefonní kontakt a e-mail. Adresu trvalého, přechodného a případně jakéhokoliv dalšího bydliště uvádět nemusíte.

8)    Je nutné přikládat průvodní a motivační dopis?
Průvodní dopis je samozřejmost, motivační dopis posílat nemusíte, pokud o něj zaměstnavatel v inzerátu přímo nežádá. Posíláte-li motivační dopis, ujistěte se, že jej máte v souladu s nabízenou pozicí.

9)    Jaký je rozdíl mezi motivačním a průvodním dopisem?
Motivační dopis by měl být obsáhlejším zdůvodněním, proč vás daná pozice zajímá a jaké máte pro její naplnění předpoklady a motivace. Můžete se zde více rozepsat o svých zájmech (o těch relevantních, které se k dané práci vztahují) a zkušenostech. Průvodní dopis je pak stručným průvodcem, který slouží k tomu, aby příjemce (personalista, náborář) poznal, co mu uchazeč všechno posílá. V průvodním dopise se tedy nachází krátký úvod a popis zaslaného materiálu (CV, motivační dopis, ukázky prací atp.).

10)    Jaký vzor životopisu mám použít a kde ho hledat?
Vzory životopisů se mezi uchazeči těší velké oblibě. Usnadňují práci, ale pozor – dají se najít i takové šablony CV, které jsou na webu už tak dlouho, že na ně zapomněl i čas. Navíc počítejte s tím, že podobný vzor jako vy může použít i tucet dalších uchazečů, tedy vašich konkurentů. Pokud vás nebaví neustále přepisovat a aktualizovat své CV, případně jej tvořit stále znovu, je ideálním východiskem LinkedIn či jiná online platforma k tomu určená, své CV si můžete umístit také na Monster.cz.

 


Back to top