Jak napsat dobrý životopis: 10 nejčastějších otázek

Jak napsat dobrý životopis: 10 nejčastějších otázek

březen 2017

Chcete zaujmout? Bojíte se, že váš životopis zapadne v záplavě dalších? Přemýšlíte, jak zajistit, aby vaše CV a průvodní dopis personalista hned nesmetl ze stolu? Pomůžeme vám! Pod rukama nám prošla už řada životopisů a víme, na co se ptáte nejčastěji! Pojďme se podívat na nejčastější otázky, které si kladete, když tvoříte profesní životopis.

1. otázka:    Jak dlouhý má být životopis?
Strukturovaný profesní životopis by vám neměl zabrat více než 2 stránky. Pokud si nejste jisti, co všechno zde má být uvedeno, projděte si, jak má vypadat moderní CV.

2. otázka:     Co to znamená strukturovaný životopis?
Strukturovaný životopis je přehledný průvodce vaší dosavadní profesní dráhou. Čtenář z něj rychle získá všechny důležité informace o tom, co jste vystudovali, čím se zabýváte a co jste dosud dělali.

3. otázka:     V jakém formátu se posílá životopis?
Pokud posíláte životopis jako přílohu e-mailu, je ideální zvolit formát PDF nebo standardní dokument *.doc či *.docx. Není od věci připojit i pojistku v podobě odkazu na LinkedIn.

4. otázka:     Mám přikládat/vkládat do životopisu fotografii?
Pokud si to potenciální zaměstnavatel přímo nevyžádá, fotografii u CV mít nemusíte. Pakliže se prezentujete prostřednictvím LinkedInu, fotografie je samozřejmost.

5. otázka:     Musím uvádět datum narození?
V profesním životopise nemusíte uvádět datum narození. Váš věk se dá odhadnout například z data ukončení studií.

6. otázka:     Má být v CV každá práce, kterou jsem dělal?
Pozice na plný úvazek, kde jste strávili méně než 1 rok, uvádět nemusíte. Pokud vaše kariéra začala před 20 lety a vystřídali jste několik zaměstnavatelů, uvádějte maximálně 5 posledních.

7. otázka:     Jaké kontaktní informace mám uvádět?
V životopise nesmí chybět vaše nacionále, telefonní kontakt a e-mail. Adresu trvalého, přechodného a případně jakéhokoliv dalšího bydliště uvádět nemusíte.

8. otázka:     Je nutné přikládat průvodní a motivační dopis?
Průvodní dopis je samozřejmost, motivační dopis posílat nemusíte, pokud o něj zaměstnavatel v inzerátu přímo nežádá. Posíláte-li motivační dopis, ujistěte se, že jej máte v souladu s nabízenou pozicí.

9. otázka:     Jaký je rozdíl mezi motivačním a průvodním dopisem?
Motivační dopis by měl být obsáhlejším zdůvodněním, proč vás daná pozice zajímá a jaké máte pro její naplnění předpoklady a motivace. Můžete se zde více rozepsat o svých zájmech (o těch relevantních, které se k dané práci vztahují) a zkušenostech. Průvodní dopis je pak stručným průvodcem, který slouží k tomu, aby příjemce (personalista, náborář) poznal, co mu uchazeč všechno posílá. V průvodním dopise se tedy nachází krátký úvod a popis zaslaného materiálu (CV, motivační dopis, ukázky prací atp.).

10. otázka:     Jaký vzor životopisu mám použít a kde ho hledat?
Vzory životopisů, průvodního a motivačního dopisu se mezi uchazeči těší velké oblibě. Usnadňují práci, ale pozor – dají se najít i takové šablony CV, které jsou na webu už tak dlouho, že na ně zapomněl i čas. Navíc počítejte s tím, že podobný vzor jako vy může použít i tucet dalších uchazečů, tedy vašich konkurentů. Pokud vás nebaví neustále přepisovat a aktualizovat své CV, případně jej tvořit stále znovu, je ideálním východiskem LinkedIn či jiná online platforma k tomu určená, své CV i motivační dopis si můžete umístit také na Monster.cz.