Jak by měl vypadat moderní životopis

Jak by měl vypadat moderní životopis

březen 2017

Na internetu najdete nepřeberné množství šablon, které vám na první pohled usnadní tvorbu reprezentativního životopisu. Pravdou je, že najít opravdu kvalitní vzor moderního životopisu je trochu boj. Některé z připravených vzorů už kolují internety dobrou dekádu i déle a často tak nevyhovují aktuálním trendům a požadavkům na moderní profesní životopis, který zaujme. Pokud tvoříte životopis a chcete ho moderní, ve kterém vyniknou vaše dovednosti a přednosti, máme pro vás pár tipů.

Myslete na to, že strukturovaný moderní profesní životopis není výčtem vašich životních milníků, ale má čtenáři rychle a přehledně přiblížit vaši dosavadní kariéru. Proto dbejte na to, abyste v něm obsáhli jen ty skutečně podstatné a relevantní informace. Ne každý vzor životopisu, na který narazíte, je ten optimální, kde stačí přepsat jméno a faktické údaje. Navíc počítejte s tím, že si tu samou šablonu mohl stáhnout i některý z dalších uchazečů, tedy váš konkurent.

Kontaktní informace
U nás je zavedeným pravidlem, že na začátku dokumentu s životopisem uvedete své jméno, příjmení a kontakt. Nemusíte uvádět adresu, dnes bohatě vystačí telefon a e-mail (pokud máte e-mailovou adresu z dob, kdy jste brázdili internety s okázalým nickem, založte si prosím novou adresu, reprezentativnější). Není ani nutné „zaplácnout“ místo obrovským nadpisem CURRICULUM VITAE. Vsaďte na jednoduchost a přehlednost, přece jen – náborář ví, že má v ruce životopis.

Profil
Je dobré, když o sobě ve třech větách uvedete ty nejzajímavější informace a předpoklady, které máte pro danou pozici. Zapomeňte na to, že někoho zaujme klišé ve stylu „Jsem komunikativní, flexibilní a rád se učím novým věcem.“, neboť to je věta natolik bezobsažná, že mnohé personalisty straší ve snech.

Dosažené vzdělání
Stačí uvádět to nejvyšší dosažené vzdělání, nemusíte tedy seřadit prošlé instituce od mateřské školy po vysokou. Dosaženým vzděláním se myslí to skutečně formálně dokončené. Tedy to, že jste zvládli čtyři semestry na vysoké a následně vaše nadšení a vůle opadly, nikoho nezajímá. Není zapotřebí uvádět přesný datum nástupu a ukončení studia, pro orientaci stačí měsíc a rok.

Znalosti a certifikace
Zde můžete uvést, co všechno ovládáte a na jaké úrovni. Pokud jste certifikovaným odborníkem, nebojte se to uvést.

Projekty
Pochlubte se ve svém moderním CV, čeho všeho jste byli součástí. Patří sem zajímavé školní projekty, dobrovolnická činnost, ale také věci, do kterých jste se pustili z vlastní iniciativy. Váš moderní životopis bude s touto položkou poutavější.

Praxe
Seřaďte své profesní zkušenosti od nejnovějších k nejstarším. Stejně jako u vzdělání – nemusíte uvádět přesný datum nástupu a ukončení, pro orientaci stačí měsíc/rok zahájení práce až měsíc/rok ukončení. Neuvádějte takové pozice, kde jste byli méně než rok. Pokud máte delší pracovní historii, nemusíte jít více než pět let zpátky.

Jazykové dovednosti
Jazykové úrovně mají jasně dané stupně, dodržujte je, pokud možno.

Závěr
Oblíbené „Hobby“ či „Záliby“ obsahuje snad každý vzor CV, na který narazíte. Faktem je, že jde o naprosto zbytečnou položku, které byste se měli v moderním životopise vyhnout. Jde o nadbytečné informace, se kterými si nemusíte lámat hlavu, neboť personalistu opravdu nezajímají. Pokud máte zájmy, které souvisejí s pracovní pozicí, rozveďte to v sekci Projekty.