Holky v IT: 6 důvodů, proč tě svět kódů potřebuje

Holky v IT: 6 důvodů, proč tě svět kódů potřebuje

Holky v IT

Kód je jazyk, kterým mluví všechny počítačové programy, aplikace a webové stránky – je to to, co zajišťuje jejich funkčnost. Kódování nebo programování je všude kolem tebe. Kód není jen pro počítače, ale také pro chytré telefony, tablety, televize, Facebook, online banking nebo Instragram. Digitální technologie se objevují téměř ve všech aspektech našeho života, technologie přetváří obraz naší ekonomiky a očekává se, že bude mít významný podíl na jejím růstu.
V České republice dnes pracuje v IT přes půl miliónu lidí a podle předpovědí bude potřeba toto číslo zdvojnásobit, abychom uspokojili poptávku po IT odbornících.

Jen my na Monster.cz máme nyní skoro 500 volných pracovních nabídek v IT pro Českou republiku.

Proč je takový nedostatek IT odborníků v Čechách? Nejsou to pouze mezery ve vzdělání, ale statistický fakt, že 90% pracovníků v technologiích jsou muži, kteří vytvářejí jazyk budoucnosti, ženy většinou nejsou součástí této konverzace.

Takže dámy, svět IT vás zoufale potřebuje. Tady je šest důvodů, proč byste se měly rychle naučit programovat:

1.    Nové a nové pozice v IT

S velkou poptávkou po IT odbornících, kterou lze jen stěží naplnit, roste i počet vznikajících IT pozic. V uplynulých šesti letech vzrostl počet IT pozic více než počet pozic v ostatních oborech dohromady. Mít zkušenosti s digitálními technologiemi znamená, že si pravděpodobně můžete sáhnout na některou z technologických pozic. Nakonec stejně trávíte většinu dne u vašeho laptopu nebo si hrajete se svým chytrým telefonem, tak proč nebýt součástí toho všeho a nezačít programovat?

Ať už máte nějaké zkušenosti s programováním nebo jsou v současné chvíli na bodu nula, digitální svět vás potřebuje. Vaše šance na získání práce v IT jsou opravdu velké, i když nevlastníte titul z mat-fyzu. Zdrojů, jak se naučit kódovat je opravdu hodně – zvlášť na internetu. No, a pokud se ztratíte, je tu vždy velká IT komunita, která vám ráda pomůže s problémem na odborných fórech nebo v diskuzích.

2. Co za to? Peníze až na prvním místě

Pracovat v IT může být lukrativní kariéra. Jak firmy hledají nové talenty, mnoho z nich se snaží zvýšit platy nebo nabídnout netradiční benefity, aby kandidáty zaujala. Jako softwarová vývojářka  si můžete přijít až na 80.000 Kč měsíčně a plat IT projektových manažerů se pohybuje mezi 60.000 – 100.000 Kč. Na rozdíl od ostatních odvětví je v IT poměrně malý rozdíl mezi platy mužů a žen.

Díky vysoké poptávce po IT talentech si leckdy můžete stanovit druh pracovního poměru. Většina lidí v IT pracuje na volné noze nebo má smlouvu na dobu určitou. To vám dává možnost pracovat méně hodin na jednom projektu a získávat více zkušeností.
 
3. Flexibilní pracovní doba = svoboda

Volná pracovní doba je jedna z mnoha výhod, kterou práce v IT nabízí a zejména programování a kódování vám dá naprostou časovou nezávislost na zaměstnavateli – tedy pokud plníte deadliny.
Když pracujete sama na sebe, máte možnost vytvořit si svůj pracovní rytmus a práce s počítačem vám dává možnost pracovat kdykoli a kdekoli – třeba na tropickém ostrově v Karibiku.
Mít flexibilní pracovní dobu vám umožňuje lépe zvládnout rodinu nebo se víc věnovat svým koníčkům.  

4. "Nevím, jestli to zvládnu, nemám žádné zkušenosti…“

Vždycky jste chtěla být paní svého vlastního času? Kódování vám pomůže změnit vaše sny v realitu. Jestli jste snila o tom, že budete podnikat, kódování vám pomůže váš sen splnit. Jen v České republice jsou desítky IT talentů, kterým ještě nebylo 21, a už dobily Silicon Valley.
 
5. Počítač říká „NE“

I když nechcete pracovat v kódech, tak není důvod, proč nebýt v dnešní době digitálně gramotný. Proč? Protože kódování je jazyk budoucnosti. Ačkoli neplánujete změnit obor, může být i pro vás znalost kódování výhodou a nezáleží na tom, jaký máte pracovní titul.
Steve Jobs, zakladatel Applu, řekl: „Myslím, že všichni by se měli naučit, jak naprogramovat počítač, naučí vás to, jak myslet.“ Kódování podporuje logické myšlení a zlepšuje komunikaci – když se posunete o pět let v čase dopředu, bude kódování jedním z profesních požadavků na mnoho typů pracovních pozic – takže vědět něco o kódování z vás udělá nepostradatelnou na budoucím trhu práce.
 
6. Kódování je kreativní

Myslíte, že nejste typ na programátorku? Myslete znovu. Většina odvětví má nyní už něco společného s digitálními technologiemi. Chcete pracovat spíš jako Business Analyst, Projektový manažer nebo hledáte práci v marketingu a obchodu? Kódování vám vytvoří výhodu pro jakoukoli z těchto pozic, protože všechna odvětví budou dříve či později digitalizovaná. Jestli už pracujete v marketingu, pak vám kódování lépe pomůže pochopit SEO, PPC nebo jako upravit či vytvořit webové stránky.

Móda je další odvětví, kde můžete se znalostí digitálních technologií zazářit. Od návrhu modelů přes zpracování k marketingu a e-commerce, kódování je integrováno ve všech částech módního průmyslu. Natalia Massenet, zakladatelka Net-a-Porter dokázala rozeznat potenciál nových technologií: „Měla jsem spoustu nápadů, a jak jsem viděla růst internetovou bublinu, tak jsem navrhla kamarádovi z módního průmyslu, že bychom měli začít prodávat online. Když to neuděláme my, tak to napadne někoho jiného.“

IT je jedním z nejlepších míst, kde můžete pracovat s neomezeným množstvím pracovních příležitostí, volnou pracovní dobou a skvělým platem. Budete si vybírat projekty, které vás baví a přicházet do styku s novými a novými technologiemi. I když nechcete programovat, stejně stojí za to, se to naučit. Získáváte tak cenné body k vašemu kariérnímu růstu.
 
Tak kdy jindy začít než teď?
Hledej na www.monster.cz
 

Neztraťte kontakt s nejnovějšími nabídkami práce a tipy pro rozvoj vaší kariéry. Staňte se fanouškem Monster na Facebooku!

Napsala: Irena Pažitná, Copywriter Monster.cz