15 otravných slov a frází, které by neměly zabírat místo ve vašem životopise

15 otravných slov a frází, které by neměly zabírat místo ve vašem životopise

srpen 2017

Mnoho společností v dnešní době využívá k posouzení životopisů software, který mj. automaticky zredukuje počet žadatelů o práci. To však nemění nic na tom, že by váš životopis neměl být napěchovaný nicneříkajícími vycpávkami a frázemi.

Každý z nás čas od času použije některé otřepané fráze. Ale zaměstnavatelé čím dál častěji posuzují nové kandidáty právě podle jejich komunikačních schopností. Některá „cool“ slova jsou nadužívaná, v životopise je uvádí každý, a díky tomu většina z nich téměř ztratila svůj význam. Jsou z nich obecná slova, jež neodliší jednotlivého kandidáta od tuctů dalších. Jiná slova a fráze prostě jen zabírají místo a připravují náborového manažera o čas. Na což můžete nakonec doplatit, protože na přečtení jednoho životopisu většinou manažer má jen pár vteřin.

Namísto těchto přebytečných slov by uchazeči měli v životopise zmínit své úspěchy a pokud je to možné, spíše je na příkladech ukázat, než je jen popisovat. Když se vyhnete nadužívaným výrazům, můžete tím náboráře zaujmout.

Zde je několik slov a frází, které do životopisu nepatří:

Telefon, e-mail
Není důvod, proč před své telefonní číslo vkládat slovo „telefon“. Každý pozná, že devítimístné číslo je váš mobil. To samé platí o e-mailu.

„Jsem zaměřen na výsledky“

Namísto konstatování, že vám jde o výsledky, napište o tom, co jste skutečně dokázali a s jakými výsledky.

„Jsem vysoce kvalifikovaný, mám rozsáhlé zkušenosti…“

Použitím těchto frází překvapivě neukážete zaměstnavateli, že jste pro danou pozici vhodnější než jiní kandidáti. Spíše docílíte opaku. Více se soustřeďte na dovednosti a reálné přínosy, které vaším přijetím společnost získá.

„Byl jsem odpovědný za…“

Nadbytečné výrazy jako „zodpovědný za“ a „kontrola nad“ nebo „povinnosti zahrnovaly“ smažte a vsaďte na jednoduchost. Neskrývejte svou zkušenost a nekomplikujte svůj životopis spojením „Byl jsem zodpovědný za školení nováčků“, když můžete stručně a přímo napsat „Školení nováčků“.

Zkratky

Vždycky byste měli vypsat celý název organizace a její zkratku pak uvést do závorek. Například „ČNB“ by byla správně napsána jako „Česká národní banka (ČNB)“. Velká písmena se hůře čtou a když je jimi zaplněna celá stránka, je opravdu těžké se v takové písmenkové polévce vyznat.

Reference na vyžádání

Touto zastaralou frází nevědomky odhalíte, že už jste „na trhu“ docela dlouho. Pokud se dostanete na pohovor, budete požádáni o osobní a odborné reference. Není třeba o nich psát v životopise.

„Jsem ambiciózní“

Člověk by o sobě v žádosti o práci pochopitelně neuvedl, že je líný, ale nazývat se ambiciózním nedává v tomto případě smysl. Může to vyvolat myšlenku, že sice stojíte o nabízenou pozici, ale že brzy budete hledat způsob, jak postupovat výše, protože nebudete spokojeni ve své nové roli. Tím byste zaměstnavatele nepotěšili.

„Jsem týmový hráč“

Kdo by jím nechtěl být? Pokud neumíte pracovat v týmu, tak pravděpodobně žádnou práci nezískáte. Ale používání tohoto výrazu vás neodliší od uchazeče před vámi nebo od toho, jehož životopis následuje po tom vašem. Místo toho uveďte příklad, jak jste ušetřili společnosti čas, peníze či zdroje díky nějakému projektu nebo ve spolupráci s dalšími lidmi.

Microsoft Word

Píšete to vy, píší to i všichni ostatní.
V dnešní době se předpokládá, že máte základní znalost Microsoft Office. Pokud neoplýváte expertní znalostí konkrétního programu, nemusíte jej v životopise zmiňovat.

Já, já, já

Snažte se vyhnout zájmenům jako já, můj, my, naše apod. Člověk, který prochází váš životopis, ví, že mluvíte o svých osobních zkušenostech či schopnostech, případně o společnosti, ve které jste pracovali. Není proto nutné uvádět zájmena.

Moje cíle

A když už vynecháváte zájmena, rovnou s nimi vymažte i své kariérní cíle. Pokud byste je ponechali, vysíláte k zaměstnavateli jasný signál, že se zajímáte spíše o sebe než o společnost, ve které chcete pracovat. Když si váš potenciální zaměstnavatel přečte hned v úvodu, co od něj očekáváte a co chcete, rychle ho to zchladí.

„Úspěšně jsem…“

Předpokládá se, že vše, co zmíníte ve svém životopisu, končilo úspěchem. Netřeba zmiňovat, že jste „úspěšně vedli marketingovou kampaň“ nebo „úspěšně naplánovali roční rozpočet“.

„Jsem upřímný“

Upřímnost je jedna z těch věcí, které musíte ukázat, ne o nich jen mluvit. Žádný z uchazečů o práci o sobě nenapíše, že není čestný.

Mimoškolní aktivity

Nikoho nezajímá, co děláte ve svém volném čase, pokud to úzce nesouvisí s pozicí, o kterou se ucházíte.

Zdroj: Businessinsider