Skip to main content

Co vás prozradí

Co vás prozradí

Osobní komunikace mezi lidmi je stále řidší. Nahrazují ji e-maily a telefonické hovory. Schopnost člověka odhadnout druhého ale zdaleka nezmizela. Naopak ji podpořily a k dokonalosti přivedly četné psychologické výzkumy. Můžete je zažít, když jdete žádat o místo.

Sherlock Holmes dokázal uhodnout původ a sociální postavení lidí letmým pohledem ze zdánlivě nedůležitých maličkostí. Šokoval a dráždil tím věrného Watsona. Novodobější původ odhadování lidí podle gest a řeči těla sahá do začátku šedesátých let minulého století, kdy byla publikována slavná kniha zoologa Desmonda Morrise Nahá opice. Autor v ní tvrdí, že podobně jako u zvířat se i u lidských bytostí dají pocity a duševní stav jedince poznat z gest a akcí.

Tato téměř zapomenutá teorie se koncem minulého století dostala v západní Evropě a v USA opět na výsluní souběžně s teoriemi, jak se prosadit a dosáhnout úspěchu či jak poznat lidi, aby je bylo možno ovlivnit.

Statistiky dokazují, že v osobních kontaktech je rozhodující první dojem, přesněji prvních několik vteřin. Podle výzkumů slova ovlivňují výsledek setkání pouze ze sedmi procent. Daleko důležitější než způsob vyjadřování a volba slov je přitom tón hlasu. Jeho vliv se hodnotí na třicet osm procent. Zbytek dojmu závisí na neverbálních faktorech: gestech, oblečení a výrazu obličeje.

Zrádná jsou rozpačitá gesta, kdy si člověk sahá na obličej nebo na nos, rychleji mrká nebo polyká. Nejsnadněji člověka prozradí paže, ruce a nohy. Zradit může člověka i zaváhání v hlase, nejistý pohled nebo sahání si na límeček košile či na uzel kravaty. Je špatné být příliš aktivní, přehánět gesta či mluvit překotně, stejně nebezpečné ale je zůstat statický.

Také oblečení napoví zkušenému pozorovateli velmi mnoho o povaze člověka. Ta se projevuje nejen volbou barvy, střihu a materiálu oděvu, ale především, jak člověk oděv nosí a jak se v něm cítí. Důležitá je kvalita bot a především zda jsou čisté, vyleštěné a nesmí mít sešlapané podpatky. O vkusu a povaze člověka vypovídají rovněž hodinky, náramky, náhrdelníky.

Důležitý image vytvářejí dnes i mobilní telefony. Při jednáních ale musí být zásadně vypnuté.

Zažloutlé zuby či skvrny na zubech zkazí jakoukoli šanci. Rudé uši prozrazují nervozitu a ostych. Předem připravit o místo nebo zmařit úspěch jednání mohou člověka i zpocené či studené ruce a způsob, jakým ruku podává.

Kilogramy navíc znamenají vyšší náklonnost k chorobám a mluví silně v neprospěch žadatele. Zarudlé oči prozrazují alergické reakce, přepracovanost, únavu či nevyspání a bledá víčka anémii. To vše odepíše člověka předem.

Dokonce i barva auta podle psychologů o člověku hodně prozradí. Nejlépe jsou prý na tom muži, kteří jezdí v šedých autech a stříbrných, modrých či modrozelených metalízách. Říká se o nich, že jsou sebevědomí, vyrovnaní a úspěšní.

zdroj: 100+1


Back to top