Co to je networking a jak toho docílím?

Co to je networking a jak toho docílím?

Základem networkingu (tvoření sítě kontaktů) je poznávat lidi, kteří Vám mohou pomoci rozvinout Vaše kariérní šance. Nepotřebujete být vlivným člověkem nebo nejotevřenějším člověkem na světě, abyste s ostatními efektivně komunikovali.

Udělejte krok dopředu. Začněte s lidmi, které znáte z práce nebo z Vašeho společenského života. Mějte uši nastražené a poslouchejte informace, které by Vám mohly přinést výhodu.

Jaké jsou výhody networkingu?

Mnoho dobrých zaměstnání se nikdy nedostane na stránky náborových firem nebo novin. Zaplní se ústním podáním. A čím vyšší pozice, tím více je tomu tak spíše. I když je práce inzerována, je dobré znát někoho uvnitř nové organizace, kdo Vám pomůže se dostat dovnitř. Může to skončit jen pohovorem, který je vždy méně stresovou zkušeností.

Stejně jako ostatní formy společenského chování i networking má určitá pravidla, která je dobré ctít:

 • První dojem zabírá – jak tváří v tvář, tak po telefonu nebo emailu. Vždy buďte výrazní.
 • Neptejte se přímo na práci - networking není veletrh práce; je to jen možnost získat potenciálně užitečné informace.
 • Dávejte a berte - networking je dvoucestná výměna, není to pouze něco, co je zdarma.
 • Udělejte si základy – projděte si své kontakty dříve, než se s nimi setkáte a vždy se chopte dobrých možností nebo utečou.
 • Myslete v souvislostech – snažte se rozšířit svou síť ven za Vaší oblast pohody nebo obvyklou sféru fungování.
 • Trpělivost je ctnost – věnovat se networkingu je běh na dlouhou trať; nečekejte, že chytnete protekční místo na první schůzce.

Tvorba své sítě

I když jste ve hře nový, můžete mít hodně cenných kontaktů, které jste nikdy předtím neviděli:
 • staří spolužáci ze střední školy nebo vysoké školy
 • vzdálení členové rodiny
 • rodiny Vašich přátel
 • Váš lékař, právník nebo účetní
 • bývalí kolegové nebo nadřízení
 • členové klubu nebo kdokoli jiný, s kým se společensky setkáváte

Dělejte si záznamy, koho jste potkali a o čem jste se bavili – nemá smysl tvořit síť kontaktů, které pak zapomenete. Také s nimi buďte v pravidelném kontaktu, i když nemáte na mysli nic určitého. Nechtějte být znám jako osoba, která se ozve, jen když z toho má mít prospěch. Networkingová setkání a konference jsou dobrým způsobem, jak vytvářet síť, pokud si nejste jistí, kde začít. Ujistěte se proč tam jste a co od toho očekáváte a ujistěte se, že máte několik kopií svého životopisu nebo nějaké vizitky, které byste předali důležitým kontaktům, se kterými se sejdete. Nečekejte až ztratíte práci a než zvednete telefon a promluvte si s lidmi ve Vašem oboru – i když jste ve své práci šťastní a společnost je ve stabilní pozici, v dnešní době není nic zaručeného.

Networking

Pokud nejste ještě na tuto myšlenku zvyklí, může networking nahánět hrůzu; je to něco pro velmi sebevědomé typy, které stejně dostanou tu nejlepší práci. Ale toto není celý problém. Lidé jsou na networking zvyklí jako cenný obchodní nástroj. Internet udělal z networkingu životaschopnou variantu pro každého. Je tam hodně fór a obchodních networkingových stránek, které umožňují podnikatelům sdílet a diskutovat své názory a znalosti. Pokud umíte udržet rozumnou hranici mezi Vaší osobní a profesionální on-line přítomností, je to dobrý způsob, jak získat ty nejnovější zprávy z Vašeho odvětví, ale nemůže nikdy plně nahradit vycházení do společnosti a ukazování se.

A kdo pomohl Vám se získáním práce?

Pište nám na informace@monster.cz