Jak se (rozhodně) neoblékat na pohovor?

Jak se (rozhodně) neoblékat na pohovor?

listopad 2018

Abyste dostali novou práci, musíte udělat dobrý první dojem. Abyste udělali dobrý první dojem na pohovoru, musíte se vhodně obléknout. Kupodivu to neznamená, že musíte strávit hodiny před šatníkem, nebo že budete muset do své garderoby investovat desetitisíce. Trocha námahy se vám ale vyplatí. Než se ohlásíte na recepci u svého potenciálního zaměstnavatele, objektivně zhodnoťte, zda jste se nedopustili následujících chyb.

 

Oslnivé barvy

Všichni víme, že není vhodné přijít na pohovor v krátké sukni nebo s hlubokým výstřihem. Ale když se obléknete do jasných a zářivých barev, jako je třeba červená, tak své šance na zaměstnání rozhodně nezvýšíte.

Prostě se jen zamyslete nad svým outfitem. Když si obléknete šaty odvážné barvy, tak by zbytek vašeho oblečení měl působit obzvlášť konzervativně, aby celkový výsledek nebyl zbytečně vyzývavý.

 

Silný parfém

Buďte decentní a nanášejte parfém střídmě. Nikdy nevíte, na co je náborář alergický, nebo jestli mu třeba nevadí některé silné vůně. Nechcete se mu zprotivit ještě před tím, než zaberete za kliku.

 

Sluchátka

Sako, kravata a sluchátka v uších? Někdo je tu navíc. Není nic špatného na tom, když posloucháte hudbu při cestě na pohovor, ale před vstupem do budovy zaměstnavatele schovejte sluchátka do hlubin své aktovky. Není vhodné, aby vám visela z uší nebo se plazila po krku ve chvíli, kdy se budete představovat personalistovi.

 

Přílišná ležérnost

Při letních třicítkách samozřejmě nikdo nechce trpět v saku. Na druhou stranu ani sezónní vedra nemůžou sloužit jako výmluva pro kraťasy a tílko. Zkuste prohledat šatník, snad v něm najdete pohodlné khaki kalhoty či slušivé triko s límečkem. Nikdo vás nechce umořit ve třech vrstvách silné tkaniny. Ani nový zaměstnavatel ne.

 

Nemoderní oblečení

V dnešní konkurenční době záleží na všem, zejména na vašem celkovém vzhledu. Pokud váš šatník nereflektuje současnou módu, pak byste s tím měli rozhodně něco udělat. A neopomeňte ani boty! Když si obléknete staré conversky, tak určitě nebudete působit uhlazeně a profesionálně. Rychlá obhlídka výprodejů se vyplatí.

 

Přepálený make-up

Chcete vypadat skvěle, ale zároveň byste to neměli přehnat s líčením. Snažte se vypadat přirozeně, vyhýbejte se tmavým očním stínům, zářivé rtěnce apod. Neuděláte chybu s jemnou řasenkou, lehkým nánosem pudru a tónovaným leskem na rty. Budete vypadat svěží, aniž byste se o to museli příliš snažit.

 

Veselé kravaty

Pracovní pohovor není nejvhodnějším okamžikem, abyste vytáhli barevnou a „vtipnou“ kravatu, která ležela opuštěná v šuplíku od loňských Vánoc. Určitě máte pocit, že o vás váš sběratelský kousek mnoho vypovídá, ale držte se při zemi a uvažte si něco tradičnějšího. Klasický vzorek, klasické barvy. Žádné experimenty.

 

Masivní doplňky

Ženy i muži by měli nechat většinu svých doplňků doma. Ženy by se měly vyvarovat nadměrných šperků, jako jsou kruhy nebo lustrové náušnice. Masivní náhrdelníky, obří sluneční brýle, nic z toho se nehodí.

Muži by se měli zaměřit na své manžetové knoflíčky, kravatu či opasek.

Nehledě na to, co budete mít na sobě, nezapomeňte, že je ve vašem zájmu působit profesionálně. Nedovolte, aby vaše oblečení odvádělo personalistu od vás samotných. Pohovor by měl být o vás, o vašich pracovních zkušenostech a o tom, proč byste nabízené místo měli dostat právě vy.

 

Zdroj: thebalancecareers.com