Ajťácké mystérium

Ajťácké mystérium

IT kultura


Údržbu svého počítače provádíte tak, že bez čtení zavíráte, či náhodně odklikáváte všechna dialogová okna, která se vám sveřepě objevují ve spodním rohu obrazovky? Slovo Linux vám připomíná značku domácích spotřebičů a naprogramovat jste zkusili tak maximálně svého potomka a ten spratek nejen, že rychle neusnul, ale ještě vám prokousnul prst? Tak to jsou vám informační technologie asi tak blízké, jako stařence jízda na skluzavce.

Ve známém britském sitkomu separovali IT oddělení do podzemních místností kancelářské budovy, aby eliminovali dopad těchto podivínů na firemní kulturu. Samozřejmě není možné házet všechny ajťáky do jednoho pytle plného asociálního chování a podivných hovorů, kterým běžný člověk nerozumí, a všichni víme, že humor ostrovanů je suchý, až praská, ale pokud počítačové mágy na chodbách svého pracoviště potkáváte, asi vás už napadlo, že kořeny tohohle seriálu možná neční ve vzduchoprázdnu.

Jeden vtip praví, že extrovertního ajťáka od toho introvertního poznáte tak, že se při rozhovoru dívá na vaše boty, ne na svoje. Drobným trablům v sociálních interakcích, kterými se ovšem rozhodně netrápí všichni počítačoví specialisté, se mnohdy není co divit. Když v deseti letech dostanete svůj první počítač, zaseknete se na pár knihách o binární logice a následujících patnáct let strávíte ve fascinujícím světě PHP, Java a podobných libůstek, těžko se v pětadvaceti vynoříte jako konverzační mág a lev salónů. Jednoduše, jak ajťáci běžnou společnost přesahují ve schopnosti ze shluků písmen a značek stvořit fungující webové stránky nebo programy, tak běžný vzorek obyvatelstva některé ajťáky nemilosrdně drtí ve věcech prostého žití.

Jak už bylo řečeno, možná svému ajťákovi nerozumíte. Přijde k vašemu počítači a otevře v něm věci, o kterých byste před tím přísahali, že tam nejsou. A jisté je, že vy sami je nikdy znovu nenajdete. Nebo se vám snaží vysvětlit, jak to udělá, aby se na vašich webovkách objevily některé nové funkce. Což je od něj milé, ale otázkou zůstává, jak dlouho vydržíte předstírat, že umíte klingonsky. Případně zaslechnete útržek rozhovoru, ve kterém nerozumíte téměř ani spojkám ve větě. To všechno je podivné. Ovšem můžete si být jistí, že ony echt podivíny, kteří IT zasvětili své dny i noci, aby každou minutu svých životů prožili ohnuti v mihotavé záři monitorů, šleháni horkým dechem PC ventilátorů, ve sférách, o kterých se vám ani nezdá, ty osobně nepotkáte. Jsou ukryti ve svých doupatech.

Ať už se IT odborníci zdají jakkoli zvláštní, faktem je, že jsou nepostradatelní. Bez jejich kyber mozků byste si ráno na internetu ani nepřečetli svůj horoskop pro tento den. Tak je mějme rádi, tvoří náš svět.

A na závěr jeden vtip, který skutečně prověří, jak blízko máte k informačním technologiím:

„Řekl bych vám další IPv4 vtip, ale už mi všechny došly.“

Doufám, že jste se pořádně nasmáli.

Autor: Renata Galertová, Copywriter Monster.cz

Pracovní nabídky v IT naleznete zde