Jaké IT dovednosti patří mezi zaměstnavateli k nejžádanějším?

Jaké IT dovednosti patří mezi zaměstnavateli k nejžádanějším?

IT dovednosti

Říká se, že kdo se vyzná v IT, ten nemá o pracovní nabídky nouzi. Jenže IT je široký pojem a nelze si osvojit všechny dovednosti, které lze s informačními technologiemi spojit. Ti, kteří se IT věnují, vědí, o čem je řeč. Ti, kdož uvažují o tom, že se IT teprve začnou naplno věnovat, musí pečlivě vybírat, co přesně by odpovídalo jejich schopnostem a možnostem.

V současné době je nejvíce poptávek po programátorech. Nejžádanější jsou specialisté na SQL, Javu, C, C++, .NET, C#, Visual Basic, SQL Server, ASP, Oracle, PHP a JavaScript. Stabilní poptávka je také po analyticích, testerech a správcích sítě. Nové výzvy přináší cloud, IoT nebo ICT bezpečnost – odborníci na tuto oblast u nás přitom zoufale chybí a poptávka po nich strmě roste.

IT je dynamický obor, který se neustále vyvíjí a je nezbytné se přizpůsobit, tedy neustále se vyvíjet společně s IT. Je vysoce pravděpodobné, že ještě několik dalších let budou mít databázoví specialisté nebo Java programátoři o práci postaráno, přesto není od věci si občas své znalosti a dovednosti rozšířit.

Řada firem nabízí pro své zaměstnance vzdělávací programy, kterými rozvíjí jejich dovednosti, což samozřejmě oceňují samotní zaměstnanci a současně díky tomu lze ve firmě lépe zachovat personální kontinuitu – vychovat si z člověka na juniorské pozici prvotřídního specialistu v oboru je v prostředí vývojářských firem běžnou praxí. Pro ty, kteří chtějí nabýt nové zkušenosti nebo se specializovat, existuje zároveň poměrně pestrá nabídka seminářů, webinářů nebo volně přístupných školení, které často pořádají specializované vzdělávací instituce ve spolupráci s velkými IT firmami.

V případě specialistů na ICT bezpečnost je na neustále vzdělávání skutečně kladen důraz, neboť je nezbytné umět reagovat na všechny aktuální hrozby a nebezpečí, kterým se úspěšně daří držet krok s vývojem technologií. Pro bezpečnostní experty probíhá řada většinou placených školení, po jejichž absolvování obdrží různé certifikace.

Napsala: Michala Benešovská, Copywriter Monster.cz

Neztraťte kontakt s nejnovějšími nabídkami práce a tipy pro rozvoj vaší kariéry. Staňte se fanouškem Monster na Facebooku nebo na Twitteru!