5 tipů, jak napsat neodolatelný motivační dopis

5 tipů, jak napsat neodolatelný motivační dopis

5 tipů, jak napsat neodolatelný motivační dopis

Znáte to, zrovna hledáte novou práci na webu. Zajímavých nabídek je kupodivu docela dost a jste rádi, že se vám podařilo trošku oprášit svůj životopis. Chcete být efektivní, rychle nahrát svůj životopis a zmáčknout tlačítko Odeslat. Bohužel někdy se objeví i žádost o průvodní nebo motivační dopis, která vás trošku odradí na pozici odpovídat hned.

Podívejme se na celý proces z druhé strany. I personalista je člověk, který si chce najít toho nejlepšího kandidáta na pozici a možná i trochu ulehčit práci a tak se mu nabízí udělat malou čistku mezi desítkami životopisů tím, že hledá zájem a motivaci kandidáta právě v tomto dopisu.

Jak tedy napsat poutavý motivační dopis? Vybrali jsme pět tipů, které vám pomohou udělat z vašeho motivačního dopisu poutavé čtení.

1.    Buďte osobní
Konec konců jedná se o vaší budoucnost. Systém zkopírovat a vložit stejný text, který jste před chvílí vygůglovali na internetu, neudělá z vašich dokumentů perlu na stole personalisty.

Jestli o práci opravdu stojíte, zkuste spíš udělat malý výzkum o firmě, kam se hlásíte a o lidech, kteří tam pracují. Díky této detektivní činnosti získáte lepší přehled o zkušenostech a osobních vlastnostech, které jsou pro firmu cenné.

2.    Pochlubte se tím, v čem jste opravdu dobří
Nemá cenu se obtěžovat vypisováním všeho toho, co jste už uvedli v životopisu. Motivační dopis vám dává šanci vybrat jen to, na co jste pyšní a čím se chcete před novým zaměstnavatel  prezentovat. Uvádějte pouze informace, které jsou relevantní k vybrané pozici. Napište, proč si myslíte, že jste na pozici ideální kandidát, a co můžete společnosti přinést. Můžete zmínit i vaše kariérní plány do budoucna.

Pokud inzerát zmiňoval i některé osobní kvality kandidáta jako pohotovost, cílevědomost nebo smysl pro humor, zkuste tyto vlastnosti lehce nadhodit i v rámci psaní motivačního dopisu.  

3.    Dejte průchod své kreativitě, ale dejte jí i pevné hranice
Nedokážeme říct, jak moc si při vytváření motivačního dopisu ulítnout. Je velmi těžké posoudit, jak bude tón vašeho upřímně myšleného psaní znít někomu úplně cizímu.

Teď by vám měl pomoci výzkum, který jste dělali. Je společnost, kam se hlásíte spíše puritánská nebo se snaží prezentovat jako přátelská a svérázná. Je pozice, na kterou se hlásíte v kreativní branži, personalista možná bude chtít vidět nějaký důkaz, že máte nápady a styl.

Asi nejdůležitější věcí je vědět, kdy přestat. Motivační dopis by rozhodně neměl být delší než na jednu stranu, spíš si nedělejte starosti, pokud vám přijde text příliš krátký. Pracovník, který nábor provádí, vám bude vděčný, že jste nenaplnili stránku prázdnými výrazy. Poděkujte čtenáři za jeho čas, podepište se celým jménem a čekejte na výsledek.

Napsala: Irena Pažitná, Copywriter Monster.cz

Neztraťte kontakt s nejnovějšími nabídkami práce a tipy pro rozvoj vaší kariéry. Staňte se fanouškem Monster na Facebooku!