Hlavní stránka / Trendy v HR / Náklady na nábor / Jak přistupovat k jednání o platu kandidáta?

Jak přistupovat k jednání o platu kandidáta?

Jak přistupovat k jednání o platu kandidáta?

Plat je obvykle na nejvyšším místě ze seznamu motivačních faktorů pro zaměstnance a je důležité, abyste v rámci svých firemních směrnic byli schopni nabídnout svým stálým zaměstnancům atraktivní balíček.

Hodnocení práce
Stejně jako mnoho oblastí obchodní činnosti je pracovní poměr obchod uzavřený na základě nabídky a poptávky. Zaměstnanci s dovednostmi a zkušenostmi ovlivňují nabídku na trhu práce a společnosti současně najímající na určitá místa ovlivňují poptávku.

Až budete procházet procesem přípravy na najímání nového zaměstnance, narazíte také na rozpočtové rozhodnutí o tom, kolik jim v platovém balíčku můžete nabídnout. Při umisťování inzerátu si buďte vědomi, že chcete zapůsobit na správnou úroveň kandidáta, a také že chcete udržet podobný rozsah jako u stávajících zaměstnanců.

Základem pro výpočet ceny místa je to, jak moc zaměstnance potřebujete a jak mimořádné jsou jeho schopnosti. Náš nástroj Platová kalkulačka vám umožní získat představu o tom, jak se různé funkce hodnotí.

Po shlédnutí platu v popisu pracovní pozice získá kandidát okamžitě představu o hrubé částce, ke které může směřovat. Většina lidí si svých schopností a zkušeností cenní více, než jaká je jejich skutečná hodnota. To znamená, že jestliže uvedete platové rozmezí, bude většina směřovat k vrchní hranici.

Zde je několik klíčových věcí, které mějte na paměti, začínáte-li jednání:

 • Není to o tom, kdo začne jednání, ale o závěru, na kterém se dohodnete. Nebuďte odtažití, jestliže se kandidát zeptá na plat. Jestliže není pro kandidáty plat uspokojující, existuje pouze malá šance, že práci přijmou.
 • Vaši kandidáti budou provádět svůj vlastní výzkum hledáním v alternativních inzerátech a použitím platových kalkulaček. Ujistěte se a buďte připraveni na jejich otázky a na sdělení důvodu, proč je vaše práce hodnocena na takové úrovni.
 • Snažte se identifikovat poslední plat a benefity, které váš kandidát obdržel. Kandidáti zpravidla doufají, že dostanou o 10% více, jestliže se nechystají na drastickou změnu v kariéře.
 • Jednání není o vítězství. Jestliže se jedna strana vzdá bez jednání, obě strany tím dlouhodobě ztrácí. Jestliže váš kandidát dostane méně, než si myslí, že si zaslouží, bude okamžitě nešťastný a vy si budete možná muset do několika měsíců hledat dalšího nového kandidáta (se všemi souvisejícím náklady).
 • Nesouhlaste s ničím, co nemůžete obhájit. Jestliže se s kandidátem dohodnete na určité částce a poté ji vaše finanční oddělení zamítne, dostanete se do velmi obtížné situace.
 • Tam, kde je to možné, použijte podmíněné zvýšení. Jestliže se nemůžete dohodnout na nástupním platu, můžete se pokusit domluvit na zaručeném zvýšení po úspěšném uplynutí zkušební lhůty.

Nástroje vyjednávání
Nejde o to, kolik peněz můžete kandidátovi nabídnout – máte mnoho jiných benefitů, které můžete kandidátům poskytnout a které pro ně mohou být cennější než každý měsíc trochu peněz navíc.

 • Odměna – Zpravidla na základě splnění měsíčních nebo ročních klíčových výkonnostních indikátorů. Významný způsob, jak se ujistit, že výkon odpovídá odměně.
 • Podíl na zisku nebo akciové opce – Vyplácené zaměstnancům na základě úspěchu společnosti jako celku.
 • Další placená dovolená Zejména atraktivní pro zaměstnance bez vzdělání nebo s mladými rodinami.
 • Náhrada výloh za vzdělání – Pomoc zaměstnancům při pokračování v jejich vzdělání ukazuje, že jste ochotni investovat do jejich budoucnosti.
 • Životní pojištění – Zajištění rodin zaměstnanců pro případ nešťastné události přispívá ke klidné mysli zaměstnance.
 • Důchod – Přidáním vlastních příspěvků k měsíčním výplatám zaměstnanců je benefitem, který bere mnoho zaměstnanců vážně.
 • Firemní automobil – Obvykle se nabízí zaměstnancům, kteří stráví velkou část svého pracovního života v pohybu nebo těm, kteří dojíždí daleko.
 • Dotované půjčky na cestování a předplatné lístky – Jakákoliv pomoc, kterou můžete při cestování poskytnout, je obecně dobře vítána.
 • Flexibilní práce – Umožnění zaměstnancům dosáhnout lepší rovnováhy práce-život je stále důležitějším faktorem.
 • Péče o dítě – Zřízení vlastního zařízení nebo spojení se s místní školkou.
 • Členství v posilovně – Ať subvencované nebo zdarma, výborný způsob, jak nabídnout zaměstnancům materiální benefit.
 • Dotované jídlo & pití – cena svačin, kávy, vody a oběda se může během roku vytvořit děsivě velkou část platu.
 • Běžný oděv Není to obvykle benefit, ale přemýšlejte, kolik peněz byste mohli zaměstnancům ušetřit, kdyby mohli nosit stejné oblečení na pracovišti jako ve svém volném čase.

Můžete klidně teoreticky jednat s více než jedním kandidátem současně, ale hlouběji diskutujte pouze s kandidátem, u kterého doufáte, že mu nabídnete práci.